Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Adrian Altman & Bianka Chladek – Goat track, pig trail

Do 8. 9. 2022 je v kulturním prostoru Holešovická šachta, Na Šachtě 3, Praha 7, vstup je z ulice Bubenská 14, přístupná zajímavá výstava obrazů a instalací Adriana Altmana & Bianky Chladek – Goat track, pig trail.

Výstava Goat track, Pig trail představí aktuální tvorbu Adriana Altmana a Bianky Chladek – po dlouhodobém pobytu v dalekých jižních krajích do své domoviny se navrátivší autorské dvojice.

Kurátorský text Jána Gajduška:

Výstava ve svém základu navazuje a rozvíjí přístupy prezentované na společné přehlídce A donde quiera que vaya no conocen mi nombre (Všude, kam jdu, neznají mé jméno) v barcelonském prostoru FOC, kterou Adrian Altman a Bianka Chladek završili zdejší dlouhodobý rezidenční pobyt. Výstava Goat track, Pig trail svým názvem odkazuje k přirozeným, lidmi a zvířaty vyšlapaným zkratkám a stezkám, které se ve městech a na venkově objevují mimo hlavní komunikační trasy. Každý známe a používáme některou z pěšin, kterými si zkracujeme cestu a nejednou máme pokušení sejít z oficiální komunikace a vydat se tou, která je prošlapaná vedle v trávě. Angličtina tyto alternativní trasy označuje slovním spojením „desire path“ – v doslovném překladu „stezka touhy“ nebo „pěšina touhy“
(což v češtině svádí k romantickým představám přírodních cest linoucích se krajinou, kontrastujících s přísným urbanismem městských komunikací). Přírodní zkratky a stezky, jejich nedokonalost a přirozenost, jsou také volnou metaforou k tvůrčímu přístupu i blízkosti tvorby obou autorů.

Práce Bianky Chladek jsou rozmlženými vizuálními kolážemi na pomezí abstrakce a figurace. Vyšívané i dokreslované překrývající kusy textilních záplat na jednu stranu odráží nekonečný proud obrazů z Tumbleru či Instagramu, na druhou stranu však ukazují určitou domácí, kutilskou nedokonalost stehů a spojů, která je blízká každému, kdo si kdy opravoval nějaký kus ze svého šatníku. Hybridní forma vrstvení a záplatování jednotlivých částí obrazů se opakuje také ve vyšívaných ilustrovaných postavách a objektech, které jsou rovněž složenými bytostmi, napůl reálnými, napůl abstraktními. Jejich části nám však vzdáleně připomínají něco, co už jsme viděli, ale nemůžeme si vzpomenout, kde a kdy to bylo – útržek vzpomínky se ztrácí ve vizuálním šumu naší paměti.
Adrian Altman ve výstavě propojuje nejnovější dřevěné objekty s abstraktními malbami. Hrubě opracované kusy dřev svými tvary evokují tělesné útroby pospojované kovovými háky a natřené vazelínou. Dekorativní prvky zároveň odkazují k vizualitě prací vznikajících na lidových sochařských sympoziích. Obrazy přišroubované na bytelných kovových držácích jako malá LCD obrazovka či tablet podivně vyrůstají z masitého organického objektu, jehož povrch připomíná kůži. Haptičnost a slizkost těchto objektů stojí v kontrastu s technicistním ocelovým držákem i abstraktními motivy obrazů v metaforickém screen-saver módu na obrazovkách v showroomu Alzy.

Rukodělně dokrášlované povrchy objektů ve formě textilní záplaty, lepivé vrstvy hrubě opracovaných dřev či potetovaných slupek rozházených jablek mají společný základ v inspiraci lidovou tvořivostí a touze každého z nás se i za cenu nedokonalosti zkrášlit a odlišit.

kurátor: Ján Gajdušek



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Adrian Altman & Bianka Chladek – Goat track, pig trail