Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Adéla Oliva: Umění dialogu

1. 11.-14. 4. / Galerie Kroupa / Malba

Do 14. 4. 2022 najdete v Galerii Kroupa, Voršilská 5, Praha 1, zajímavou výstavu Adély Oliva: Umění dialogu.

Za přítomnosti autorky obrazů byla na vernisáži představena publikace Adéla Oliva Efekt motýlích křídel. Tuto knihu Galerie Kroupa vydala ke stejnojmennému exponátu, jenž je součástí Českého pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji do 31. 3. 2022.

Součástí vernisáže byl také stream prohlídky Českého pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji s komentářem Generálního komisaře pro účast na EXPO 2020 panem Jiřím F. Potužníkem.

…..

Adéla Oliva (* 12. listopadu 1977 Praha) je malířka a výtvarnice, dcera herce Petra Olivy a herečky Reginy Rázlové.

V r. 1997 maturovala na Masarykově klasickém gymnáziu v Říčanech u Prahy. V letech 1999–2002 studovala na Univesité Du Mirail, arts&arts appliqués v Toulouse v ateliéru prof. M. Ferniota. Od r. 2002 vystavuje kolektivně, od r. 2008 samostatně.

Ve Francii dosáhla Adéla Oliva značného úspěchu. Její dílo je tamní výtvarnou kritikou vysoce hodnoceno. Uspořádala tam několik autorských výstav (Toulouse, Narbonne, Bordeaux). Prof. M. Ferniot na vernisáži výstavy v Toulouse mimo jiné uvedl: „Oliva je nepochybně inspirována světlem jihofrancouzského podnebí, ale její tvorba má rovněž svůj nezaměnitelný a originální podtext ve východní a židovské tradici. Obrazy se stávají okny do věčné a nekonečné duchovní říše a jejich originální rukopis spolu s odmítnutím primitivního civilizmu přináší divákovi jedinečný zážitek. Oliva se provokativně vyhýbá jakékoliv uzavřenosti tématu, významu nebo formy“.

Při pobytu ve Francii se Adéla Oliva angažovala ve více oblastech – vedla restauraci, starožitnictví, zabývala se bibliofilií a studiem jazyků (angličtina, francouzština, latina), pracovala jako korepetitorka v opeře, spolupracovala s loutkovým divadlem, podílela se na projektech Grafitti městu (2007) a Poetické Pyreneje (2008) a na divadelním projektu Marionettissio (2011). Zároveň cestovala do Egypta, Maroka, Izraele, Španělska, Portugalska, Německa, Dánska, Švédska, Anglie, Skotska, Egypta. Všude tam čerpala náměty pro své práce.

Českým příznivcům výtvarného umění se poprvé představila na samostatné výstavě třiceti svých děl, kterou upořádala Alšova jihočeská galerie na zámku v Bechyni v r. 2014.(zdroj životopisu: https://www.iumeni.cz/kalendar-akci/vystavy-vernisaze/adela-oliva-tam-kde-to-vsechno-zacina-g00393x3/)

….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Adéla Oliva: Umění dialogu