Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Adéla Leinweberová a Nina Agerholm Schacht: Intuitive Language

Do 24.6.2018 bude v Ateliéru Josefa Sudka, Újezd 30, Praha 1 (po zazvonění třemi průchody pořád rovně dozadu a přes dvůr), přístupná zajímavá výstava Adély Leinweberové a Niny Agerholm Schacht: Intuitive Language.

Průvodní text k výstavě:

Mezi těmi dvěma vždycky existovala nějaká zvláštní vazba. Buď se celou noc držíc se za ruce prochichotaly v koutě nějaké místnosti, nebo venku po prochlastané noci se skupinou přátel opěvovaly přednosti smažáku, anebo se doma hádaly se o tom, jak správně smažit cibulku do zlatova, než se do rendlíku přidají další ingredience. Ve slovníku Niny či Adély se tomu říkalo buď schachtovat nebo adélovat, tedy buď to, či ono, ale nikdy ne obojí najednou. Dvě zdánlivě naprosto odlišné povahy, které se chovaly tak, že ani jedna z nich nebyla schopna to chování definovat. Nicméně tyto upřímné, vtipné, smyšlené hybridy jejich jmen a české mluvnice nejlépe vystihují jejich vztah a tudíž projekt této výstavy. Jedná se o rozpory, které se vzájemně vyrovnávají a vyvažují, o logické přemýšlení uprostřed chaosu, vytváření struktur a zároveň vzdorování těmto strukturám, a o pochopení kulturního determinismu, zároveň se zoufalou snahou vymanit se z pocitu bezmoci způsobeného jeho hranicemi. Jde o to mít se hezky, naslouchat vlastnímu instinktu a najít intimní vztah. Milovat a být v této lásce poctivý – náležet. Svět šifer, instinktivního poznávání a abstraktního prostoru nekonečné jízdy po poušti à la Thelma & Louise. Možná, že vlastně ani nikdy nešlo o „schachtování“ nebo „adélování“, ale vždycky jen „schachtadélování“. Nina opustila tu druhou z vlastní vůle. Svět se teď najednou zdá být na konci, když jsou teď intimní rozhovory ponechány k luštění na bedrech jen jedné z nich. Ať je to sebetěžší, možná bude lepší jen pozorovat a učit se znovu žít.

Tadej Vindiš a María ElínardóttirFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Adéla Leinweberová a Nina Agerholm Schacht: Intuitive Language