Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Abbé J. Libansky – 4imJeep

Do 29.1.2016 bude v Rakouském kulturním fóru, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Abbé J. Libansky – 4imJeep.

Padesátá léta minulého století – nejsurovější léta studené války: V komunistických médiích je „Západ“ peklo a USA ztělesněním Satana a ani z druhé strany to nevypadá jinak. Američané si staví doma protiatomové bunkry a jejich děti běhají po ulicích v plynových maskách, aby byli všichni připraveni, až ten rudý ďábel z Moskvy začne atomovou válku. V Československu probíhají soudní procesy s agenty západního imperialismu a děti sbírají na polích „amerického brouka“ – dříve mandelinku bramborovou, kterého v noci shazují američtí váleční štváči z letadel na družstevní lány.

Ve stejné době vedle sebe denně v nedaleké Vídni sedí v džípu čtyři muži: americký a ruský voják spolu s francouzským a anglickým, projíždějí městem, pokuřují a pijí kávu. Je to idylka trochu zavádějící – vztahy mezi spojenci nejsou zdaleka tak harmonické – ale západní média jsou plná idylických fotografií a tiskových zpráv o tom, jak to „Ivan & Joe“ společně zvládají. Absurdní situace, především v zemích východního bloku nepředstavitelná. „4 im Jeep“ se stali nejen filmovým námětem stejnojmenného filmu (1951, režie Leopold Lindtberg, který se ve Vídni narodil), ale i symbolem toho, jak dobře spolu ti, kteří porazili nacistické Německo, vycházejí. To, že ve Vídni ještě v roce 1955, deset let po válce, bylo zapotřebí propustky do ruské zóny, když chtěli jít rodiče s dětmi na kolotoč do Prátru, si umí i dnes málokdo představit a ve škole se o tom nikdo moc nedověděl. A ani v Rakousku nebylo a není – především díky složité politické situaci v poválečných letech – toto téma nijak oblíbené.

Tato disproporce, rozdíl mezi oficiální a reálnou politikou, který je i dnes každodenní součástí mezinárodního dění, je na příkladu zničeného a na čtyři díly rozděleného města Vídně obsahem výstavy 4imJeep.

Součástí výstavy je rozsáhlý obrazový a dokumentární materiál z Vídně let 1945–1955 a americké i československé propagandy z této doby.

Abbé J. Libansky, pražský rodák a signatář Charty 77, emigroval v roce 1982 do Rakouska. Od té doby žije a pracuje ve Vídni.

Otevřeno: pondělí–pátek 10–17 h, o rakouských a českých svátcích zavřeno

Vstup volnýFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Abbé J. Libansky – 4imJeep