Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž a prezentace Archiv Viléma Heckela

15. 11.-20. 11. / Fotografic / Fotografie

Pouze do 20.11.2016 bude v Galerii Fotografic, Stříbrná 2, Praha 1, přístupná výstava – prezentace Archivu Viléma Heckela.

Nahlédnutí do archívu Viléma Heckela. Na vernisáži proběhla projekce jeho dosud neznámých fotografií s živým komentářem jeho dcery Heleny.

Poetické, industriální i soukromé fotografie z období od konce války do 70. let.

www.vilemheckel.cz

Vilém Heckel (1918-1970), legendární horolezec a zároveň jeden z nejvýznamnějších českých fotografů dvacátého století. Patřil k tehdejší špičce zejména v oblasti horolezecké, krajinářské, ale také reklamní fotografie. Vilém Heckel se reklamní fotografii začal věnovat koncem třicátých let, kdy si vydělával jako propagační fotograf v ateliéru „Illek a Paul“.V roce 1941 se pak stal průmyslovým fotografem na plný úvazek. Nejprve pro brněnskou Zbrojovku a později například  pro Československou obchodní komoru. Specifickou oblastí jsou také snímky závodů, kdy fotografoval závodníky na tehdy celosvětově známých strojích JAWA a ČZ a u kterých kombinoval reportážní a propagační přístup k práci. Vilém Heckel pracoval většinu svého života v atmosféře doby, kdy se přílišná uměleckost a subjektivita fotografům nevyplácela. Heckel byl však světlou výjimkou a většinou dokázal najít nový neotřelý pohled či kompozici i v zaprášené tovární hale. Snímky automobilů Škoda, dobových rádií, fotoaparátů, ledniček nebo vysavačů i s jejich šťastnými uživateli mají tak díky Heckelově osobité estetice z dnešního pohledu neuvěřitelné kouzlo dávno uplynulých časů.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž a prezentace Archiv Viléma Heckela