Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž 50 000 růží Sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese

Do 28.2.2017 bude na schodišti mezi 2. a 3. patrem Filozofické Fakulty Univerzity Karlovy, Nám. Jana Palacha 2, Praha 1, zdarma přístupná panelová výstava 50 000 růží Sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese.

Výstava připomíná události listopadových dní roku 1989, kdy do Prahy přijeli mladí portugalští aktivisté, aby vyjádřili podporu československé revoluci, a ocenili 50 000 portugalskými růžemi odvahu českých studentů. Mapuje také přátelství mezi Václavem Havlem a bývalým portugalským prezidentem Máriem Soaresem a pozitivní vztah Havla k Portugalsku.
Výstava vyzdvihuje portugalskou solidaritu s českými občany v roce 1989. Mário Soares jako bývalý politický vězeň již od podpisu Charty 77 sledoval a podporoval československou opozici. Na návštěvu do Prahy jako první západní prezident po revoluci přijel 28. prosince, jen den po tom, co mu byla odeslána pozvánka, a den před tím, než byl Havel zvolen prezidentem.
Pro mladé portugalské aktivisty, kteří do Československa přijeli podpořit stávkující studenty, byly dle osobních svědectví zážitky z listopadu 1989 srovnatelné s Karafiátovou revolucí v roce 1974. Vydali se do chladného Československa poté, co na konci roku 1989 zhlédli reportáž CNN o potlačování studentských protestů v ČSR, a přivezli 50 000 růží jako ocenění československých studentů. Údajně nepřivezli portugalský symbol svobody – karafiát, protože nikde nebylo k sehnání tolik karafiátů. „Vzali jsme růže, protože růží je všude hodně. Ještě štěstí, že ty karafiáty nebyly, nemohli jsme tehdy tušit, že jsou v Československu spojené s komunisty protežovaným svátkem MDŽ,“ řekl Álvaro Beleza, jeden z iniciátorů cesty portugalské delegace v roce 1989, během debaty v Nadaci Mária
Soarese 20. října 2016.
Výstava 50 000 růží sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese paralelně probíhá v prostorách budovy Nadace Mária Soarese v Lisabonu, kde se 20. října 2016 uskutečnilo její slavnostní zahájení věnované památce Václava Havla u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin.

Výstava 50 000 růží sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese vznikla z iniciativy Českého velvyslanectví v Lisabonu ve spolupráci s Nadací Mária Soarese, Portugalským velvyslanectvím v Praze, Portugalským centrem /Camões I. P. a Filozofickou fakultou UK.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž 50 000 růží Sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese