Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž 4GIRLS – Myslikovjanová, Koblen, Málková, Svoboda

Do 29. 4. 2023 je v Galerii „Toyen“ v podzemí Informačního centra MČ Praha 3, Milešovská 1, Praha 3 (přímo na Náměstí Jiřího z Poděbrad), přístupná krásná výstava obrazů 4GIRLS – Myslikovjanová, Koblen, Málková, Svoboda. Otevřeno Po – Pá 8:00 – 18:00, So 8:00 – 14:00.

4GIRLS
Kavárna. U stolu sedí tři ženy. Už na první pohled nemají nic společného. Křehká plavovláska s dětskýma očima, extravagantní chameleonka v neonovém saku a intelektuálka v brýlích s lehce odměřeným výrazem. Do místnosti vběhne nenalíčená žena s dlouhými, rozevlátými vlasy a ztěžka dosedne. S omluvou za zpoždění si odmotává šálu z krku, rozepíná kabát, očima hledá servírku a hned se ujme slova. Má starosti. Zase. Nestíhá. Zase. Tři děti, domácnost. Mraky práce k tomu. Všechno jí dává zabrat. Ráda by zašla ke kadeřnici, ale musela to už potřetí zrušit, protože druhé dítě má teplotu. Plavovláska se lehce pousměje, napije se čaje a pokývne hlavou. Chápe ji. Zná tyhle starosti. Také je kdysi řešila. Nedávno ale oslavila padesátku a znovu se vdala. Teď už chce být jen šťastná. A daří se jí to. Čas letí tak rychle… Drobná, mladá žena v brýlích, naslouchá a mlčí. Bedlivě pozoruje nejen divokou gestikulaci kamarádky, ale také celé osazenstvo kavárny. Zaujala jí dívka, která se dívá do mobilu a před chvílí se rozplakala. Co jí asi kdo napsal? Čtvrtá žena si prohrábne rozcuchanou kštici, nadýchanou a barevnou jako cukrová vata, usměje se a v duchu si pomyslí, jak je ráda, že tyhle starosti nemá a mít nikdy nebude. Kamarádku vyslechne, když bude potřeba, tak i pomůže, ale teď se nejvíc těší na výlet do Berlína a na pořádnou party. Na novou inspiraci.
Teď tu ale jsou spolu. A vy jste tu s nimi. Můžete kolem nich projít, přisednout si, stát se jednou z nich, naslouchat jim nebo s nimi hovořit. Čtyři ženy, čtyři charaktery, čtyři živly, čtyři osudy. Jsou jaké jsou. Žijí.
(Renáta Mužíková, kurátorka výstavy)

4GIRLS
Karolina Koblen
Barbora Myslikovjanová
Lucie Svoboda
Kristina M. Málková
Kurátor: Reny Mužíková
Karolina Koblen
(1988), Mgr., malířka, absolventka FPE, katedra vizuální kultury, chameleon, reinkarnace Davida Bowieho. Její obrazy evokují absolutní tajemství a neustálou proměnu ženy a její nevyzpytatelnost a neuchopitelnost. Jsou velice současné a zároveň retro, velice křehké a také silné.
Karolina – neustále metamorfující osobnost, křehká na pohled, vnitřně proměnlivá a nevyzpytatelná. Vtip, vzpomínky a fantazie.
Barbora Myslíkovjanová
(1989), akademická malířka (AVU), jejíž doménou jsou strachy uvnitř nás, obavy a temnota duše. Její portréty umí člověka přivábit, zastavit a začít toužit přemýšlet a pátrat v sobě samém. V expozici její dílo tvoří to v nás, čeho se bojíme, ale nevyhneme se tomu.
Barbora – temná a uzavřenější část duše ženy. Její strach, reflexe na minulost, dětská uzavřenost. Důraz na emoce.
Lucie Svoboda
Narodila se v roce 1972 v Liberci. Vystudovala Uměleckou školu sklářskou v Železném Brodě. V první fázi tvorby se stává pozorovatelem pohybu barev, toho jak se potkávají, komunikují. To se děje díky tekutosti barev a toho jak snadno mění směr. Barvy jsou jako komunita, která jí dotváří pohled na svět. Na svět v respektu a přijetí, bez ostrých loktů a odsuzování.
Lucie – Tajemná a citlivá duše ženy, abstraktní tvorba s melancholickým nádechem. Fluidní svět, který dýchá.
Kristina Málková
(1983), akademická malířka (AVU) a matka tří dětí. Ve své – především realistické, figurální malbě zobrazuje zejména rodinné vztahy, často maluje své děti v běžných situacích. Perfektně propracované obrazy často působí jako fotky z rodinného alba.
Kristina – matka, praktická a chápající žena, která od starostí všedního dne ráda uniká do svého světa. Řemeslo, láskyplnost, opora.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž 4GIRLS – Myslikovjanová, Koblen, Málková, Svoboda