Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž 4: Jan Batorek, Juraj Ďuriš, Radim Straka, Jano Vasilko

končí 12. září / Nová galerie / Malba

Do 12. 9. 2025 je v Nové Galerii, Balbínova 26, Praha 2, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava 4 výrazných současných umělců: Jan Batorek, Juraj Ďuriš, Radim Straka, Jano Vasilko.

Výstava otevřena: Úterý 15:00 – 19:00, Středa 15:00 – 19:00, Čtvrtek 15:00 – 19:00 nebo dle domluvy na info (zavináč) novagalerie.cz

Ján Bátorek

Vo svojej tvorbe sa venuje hlavne maľbe občas aj kresbe a grafike. Inšpiráciu pre svoje diela hľadá vo svojom podvedomí, kde sa pohybuje medzi témami jemu vlastnými. Vo svojich dielach rieši svoje vnútorné svety, sny, spomienky a autentické východiská uvažovania.V roku 2020 a 2021 postúpil do finále v sútaži VUB maľba roka.V roku 2022 túto súťaž vyhral. V roku 2023 postúpil do finále súťaže Strabag Artaward International.

Štúdium:

2009-2015 Bakalárske a Magisterské štúdium, Akadémia umení v Banskej Bystrici, odbor maľba, garant Doc. Štefan Balázs, ArtD., akad.mal.

Juraj Ďuriš je výtvarník ze slovenské Nitry, který vystudoval Fakultu výtvarných umění v Brně. Jurajova paleta stylů je široká. Můžeme v ní najít realistické až abstraktní portréty nebo experimenty s objekty. Inspirací umělce jsou různá prostředí, ať už jde o graffiti, reklamu nebo klasickou malbu. Díky svému talentu a dřině dává tématům jako portrét, zátiší nebo žánrová malba zcela nový nádech, který jeho styl dělá zela jedinečným.

Radim Straka je súčasný slovenský umelec pochádzajúci z Dolného Kubína, ktorý aktuálne pôsobí v Prahe. Vo svojej umeleckej praxi sa venuje najmä médiu maľby a fotografie, pričom jeho tvorba presahuje aj do oblastí monumentálnej a muralistickej maľby. Jeho práce možno chápať ako tematické série, ktoré sa zaoberajú výskumom subjektívneho pozorovania rôznych javov a tém.
Bakalárske štúdium absolvoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v Ateliéri maľby pod vedením Rasťa Podhorského. Počas štúdia absolvoval stáž na Vysokej škole uměleckoprůmyslovej v Prahe v Ateliéri intermediálnej konfrontácie u Jiřího Davida. Následne ostal v Prahe a pokračoval v magisterskom štúdiu na UMPRUM, v Ateliéri intermédií pod vedením Michala Pěchoučka.

Jano Vasilko patří do výrazné malířské generace nastupující na slovenskou scénu v prvním desetiletí 21. století. Pracuje s poetikou technické dokumentace, se strategiemi vizuální komunikace a s potenciálem grafických programů. Jde mu především o to, pracovat v předsazené odosobněné rovině, v rovině prefabrikovaných forem a tvarů, které mohou vytvářet modelový svět asociací, aniž by autorovi hrozil pád do přílišného patosu, iracionality a exaltace. Volba tohoto přístupu je zároveň sebe-obranou proti eskalaci emocí, které takto zůstávají za filtrační clonou korektního vizuálního jazyka, s nímž však autor zachází pokud možno nekorektně.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž 4: Jan Batorek, Juraj Ďuriš, Radim Straka, Jano Vasilko