Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž 27. Minisalonu filmové klapky

Pouze do 13. 3. 2024 je ve foyer Divadla Hybernia, Náměstí Republiky 4, Praha 1, přístupná výstava 27. Minisalonu filmové klapky. Výstava pak pokračuje do dalších měst, viz. níže.

Loňští držitelé Zlatého střevíčku, Zlata Adamovská a Pavel Nový, odstartovali letošní pouť unikátních děl na dřevěné klapce. Posloužily jim k tomu klapky od Atheny Aks s motivem Bolka Polívky a Miroslava Donutila a od Petra Minky s vyobrazením Jiřího Šlitra. Společně s nimi zahájili projekt i prezident Zlín Film Festivalu, Čestmír Vančura, a výtvarníci Athena Aks a také Jaroslav Němeček, který před časem oslavil 80. narozeniny.

Výstava filmových klapek bude v Praze k vidění do 13. března. Divadlo bude mít kvůli ní upravenou otevírací dobu, a to denně od 13 do 18 hodin. Expozice bude poté k vidění v rodném domě Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích, ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi, v galerii Art Rubikon v Olomouci a v Galerii Vaňkovka v Brně. Poslední zastávkou bude zlínské obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko, odkud se klapky přesunou do Kongresového centra, kde 2. června ve 13 hodin proběhne dražba klapek v rámci 64. ročníku Zlín Film Festivalu.

Mezi známými jmény ani letos nechybí Jaroslav Němeček, Kateřina Miler, Kristian Kodet, ale také trojice umělců, kteří se do projektu zapojují každoročně, a to Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák. Poprvé svou klapkou přispěla i autorka loutek, Xenie Axamitová. Svými klapkami po roční přestávce přispějí i Jiří Slíva nebo Ticho 762.

Na klapkách se letos objevují tradičně i známé osobnosti nejen filmového plátna, jako je Tomáš Holý, Bolek Polívka a Miroslav Donutil nebo Jiří Šlitr, který by letos oslavil 100 let. Sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková zase reflektuje 105. nedožité narozeniny Miroslava Zikmunda a pokračuje v řadě významných zlínských staveb, tentokrát ztvárněním vily slavného cestovatele.

Tradiční aukce se uskuteční v rámci 64. Zlín Film Festivalu 2. června v Kongresovém centru Zlín. Z výtěžku dražby klapek jsou podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců.

https://www.salonfilmovychklapek.cz/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž 27. Minisalonu filmové klapky