Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

18. Minisalonu filmové klapky

Do 4. 5. 2015 bude ve foyer Divadla Hybernia, Náměstí Republiky 4, Praha 1, přístupná výstava 18. Minisalonu filmové klapky.

Projekt vznikl v roce 1998 jako doprovodná aktivita Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Cílem bylo výjimečným způsobem propagovat vlastní festival v tuzemsku i v zahraničí a zároveň každoročně zabezpečit finanční prostředky pro podporu nejtalentovanějších mladých filmařů, a to prostřednictvím tvorby originálních uměleckých děl ve formátu filmové klapky, které jsou vystavovány a nakonec vydraženy. Výtěžek slouží k finanční podpoře výroby studentských filmů jak hraných, tak i animovaných a dokumentárních. Díky rostoucí oblíbenosti dražby klapek byl v průběhu 17 let podpořen vznik 214 audiovizuálních studentských děl a v mnoha případech vznik těchto absolventských filmů odstartoval filmovou kariéru začínajících tvůrců.

Organizátorem projektu MINISALON – Filmové klapky je Nadační fond FILMTALENT ZLÍN, založený za tím účelem společností FILMFEST, s.r.o., pořadatelem ZLÍN FILM FESTIVALU. Výtěžek dražby je rozdělován studentům na základě výběrového řízení – soutěže, do níž se přihlašují studenti českých a slovenských filmových škol. Vyvrcholením výběrového řízení je veřejná prezentace projektů, jež byly odborníky předvybrány, aby se v závěrečném klání prostřednictvím prezentace poměřily s ostatními a získaly z celkového objemu finančních prostředků co možná největší díl.

Za dobu 17 let existence projektu bylo vydraženo 1 927 filmových klapek, které se v mnoha případech staly součástí uměleckých sbírek ctitelů výtvarného i filmového umění. Projekt MINISALON – Filmové klapky disponuje ochranou známkou autorských práv, a tak zachovává výjimečnost a originalitu jednotlivých uměleckých děl.

V roce 2015 projekt představí celkem 119 výtvarníků, 14 z nich vůbec poprvé. Klapky budou vystaveny v Mladé Boleslavi, v Praze a ve Zlíně.

Aukce klapek proběhne v neděli 31. května 2015 od 13.00 hodin ve Velkém sále Kongresového centra ve Zlíně.

http://www.zlinfest.cz/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
18. Minisalonu filmové klapky