Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž 17.mezinárodní výstavy textilní miniatury Pamäť textilu

Do 26.7.2015 bude v galerii Diamant, roh Lazarské a M.D.Rettigové, Praha 1, přístupná zajímavá 17.mezinárodní výstava textilní miniatury Pamäť textilu.

Táto výberová výstava a súťaž sa koná každý rok a po 17 rokoch svojho trvania si získala široký medzinárodný ohlas. Dokazuje to stúpajúci počet prihlásených umelcov zo všetkých kútov sveta, z ktorých porota vyberá na výstavu. Počas vernisáže sa vyhlasujú ocenenia. Predsedkyňa poroty, pani Prof. Marga Persson z Rakúska vyhlásila Cenu poroty pre Heidrunn Schimmel z Nemecka. Predsedníčka združenia TXT, pani Erika Gregušová, vyhlásila cenu TXT pre akad. mal. Evu Cisárovú –Minárikovú, členku TXT a Cenu v študentskej kategórii získala Rasa Jundulaité z Litvy.

Novodobá globalizácia zasiahla takmer všetky oblasti ľudskej činnosti a tvorivosti. Textilná tvorba, opierajúca sa o lokálne tradície, si doteraz zachovala svoje špecifiká. Téma Pamäť textilu práve tieto odlišnosti vyzdvihuje a povyšuje na piedestál umeleckých artefaktov.
Po témach Banalita a noblesa 2012, Hand ( made in… ) 2013 a Textil nad zlato 2014, ktoré sa týkali aktuálneho postavenia textilnej tvorby v rámci umeleckých disciplín, združenie TXT navrhlo všeobecnejšiu tému, tému evokujúcu nielen historickú, kolektívnu či individuálnu, ale i tvarovú pamäť textilného materiálu. Záujem o účasť na súťaži prejavilo 197 autorov z 30 krajín.
Porota v zložení: prof. Marga Persson (Rakúsko), Linda Brassington (Veľká Británia), prof. Miroslav Brooš, Adriena Pekárová a Eerika Gregušová (Slovensko) stála pred neľahkou úlohou z rozmanitej ponuky predložených prihlášok zostaviť kvalitatívne vyrovnanú a názorovo diferencovanú kolekciu. Po dôkladnom zvažovaní, pri ktorom porota vzala do úvahy mieru uchopenia témy, originalitu výtvarného prejavu a remeselnú kvalitu jej spracovania, sa do konečného výberu dostalo 67 profesionálnych umelcov a 28 študentov z 20 krajín.
Slovenská účasť predstavuje asi jednu štvrtinu z celkového počtu vystavujúcich. Z geografického pohľadu sú tu zastúpené predovšetkým krajiny strednej a severnej Európy, zúčastňuje sa aj niekoľko umelcov a študentov z Kanady, USA, Mexika, Japonska a veľmi zaujímavý príspevok je z Nového Zélandu. Do výberu sa tak dostali práce oprostené od púheho dekorativizmu, ktoré sa priamočiaro a suverénne vyjadrujú k téme.
Súčasťou medzinárodneho podujatia je prezentácia tvorby troch ocenených autoriek z predchádzajúceho ročníka výstavy. Tentokrát je to Magdalena Kleszyńska z Poľska, Patrícia Klöcklerová zo Slovenska a Daniela Barochová z Českej republiky (ocenenie v študentskej kategórii).
Sprievodnou výstavou sú textilné miniatúry litovskej umelkyne Jurate Petruskeviciene pod názvom Herbarium of RinkotoZdruženie TXT vydalo k výstave dvojjazyčný katalóg (slovenčina – angličtina) so zobrazením jedného z diel každého vystavujúceho autora.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž 17.mezinárodní výstavy textilní miniatury Pamäť textilu