Vernisáž 17.mezinárodní výstavy textilní miniatury Pamäť textilu
Do 26.7.2015 bude v galerii Diamant, roh Lazarské a M.D.Rettigové, Praha 1, přístupná zajímavá 17.mezinárodní výstava textilní miniatury Pamäť textilu.
Táto výberová výstava a súťaž sa koná každý rok a po 17 rokoch svojho trvania si získala široký medzinárodný ohlas. Dokazuje to stúpajúci počet prihlásených umelcov zo všetkých kútov sveta, z ktorých porota vyberá na výstavu. Počas vernisáže sa vyhlasujú ocenenia. Predsedkyňa poroty, pani Prof. Marga Persson z Rakúska vyhlásila Cenu poroty pre Heidrunn Schimmel z Nemecka. Predsedníčka združenia TXT, pani Erika Gregušová, vyhlásila cenu TXT pre akad. mal. Evu Cisárovú –Minárikovú, členku TXT a Cenu v študentskej kategórii získala Rasa Jundulaité z Litvy.
Novodobá globalizácia zasiahla takmer všetky oblasti ľudskej činnosti a tvorivosti. Textilná tvorba, opierajúca sa o lokálne tradície, si doteraz zachovala svoje špecifiká. Téma Pamäť textilu práve tieto odlišnosti vyzdvihuje a povyšuje na piedestál umeleckých artefaktov.
Po témach Banalita a noblesa 2012, Hand ( made in… ) 2013 a Textil nad zlato 2014, ktoré sa týkali aktuálneho postavenia textilnej tvorby v rámci umeleckých disciplín, združenie TXT navrhlo všeobecnejšiu tému, tému evokujúcu nielen historickú, kolektívnu či individuálnu, ale i tvarovú pamäť textilného materiálu. Záujem o účasť na súťaži prejavilo 197 autorov z 30 krajín.
Porota v zložení: prof. Marga Persson (Rakúsko), Linda Brassington (Veľká Británia), prof. Miroslav Brooš, Adriena Pekárová a Eerika Gregušová (Slovensko) stála pred neľahkou úlohou z rozmanitej ponuky predložených prihlášok zostaviť kvalitatívne vyrovnanú a názorovo diferencovanú kolekciu. Po dôkladnom zvažovaní, pri ktorom porota vzala do úvahy mieru uchopenia témy, originalitu výtvarného prejavu a remeselnú kvalitu jej spracovania, sa do konečného výberu dostalo 67 profesionálnych umelcov a 28 študentov z 20 krajín.
Slovenská účasť predstavuje asi jednu štvrtinu z celkového počtu vystavujúcich. Z geografického pohľadu sú tu zastúpené predovšetkým krajiny strednej a severnej Európy, zúčastňuje sa aj niekoľko umelcov a študentov z Kanady, USA, Mexika, Japonska a veľmi zaujímavý príspevok je z Nového Zélandu. Do výberu sa tak dostali práce oprostené od púheho dekorativizmu, ktoré sa priamočiaro a suverénne vyjadrujú k téme.
Súčasťou medzinárodneho podujatia je prezentácia tvorby troch ocenených autoriek z predchádzajúceho ročníka výstavy. Tentokrát je to Magdalena Kleszyńska z Poľska, Patrícia Klöcklerová zo Slovenska a Daniela Barochová z Českej republiky (ocenenie v študentskej kategórii).
Sprievodnou výstavou sú textilné miniatúry litovskej umelkyne Jurate Petruskeviciene pod názvom Herbarium of RinkotoZdruženie TXT vydalo k výstave dvojjazyčný katalóg (slovenčina – angličtina) so zobrazením jedného z diel každého vystavujúceho autora.