Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž 15. Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2023

Do 18. 6. 2023 je v Halách 11, 13 a 17, Holešovická tržnice, Bubenské nábřeží 13, Praha 7, přístupná úžasná mezinárodní přehlídka scénografie a divadelního prostoru – 15. Pražské Quadriennale.

15. ročník multižánrového festivalu Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2023 je zahájen. Během jedenácti dní zve na pestrý program, od živelných performancí v ulicích Prahy a na venkovních promenádách své hlavní lokace, Holešovické tržnice, přes program svěžích performancí studentů a začínajících umělců na DAMU, až po klidnější projekty věnované scénografickým prvkům a divadelní architektuře ve Veletržním paláci Národní galerie Praha.

 Holešovická tržnice

Významná část programu se odehrává v příjemně rušné atmosféře Holešovické tržnice, která je zároveň centrem dění festivalu. Návštěvníkům nabízí imerzivní a dynamické instalace na náměstí v rámci Studentské výstavy, které zachycují přístupy studentů a mladých tvůrců v unikátním sdíleném prostoru pod širým nebem. Impozantní haly 11, 13 a 17 jsou dějištěm hlavní Výstavy zemí a regionů. Celkem se na hlavních výstavách představí sto tvůrčích týmů z 59 zemí a regionů.

Umělecká ředitelka festivalu Markéta Fantová se zamýšlí nad jejich tématickým rozpětím: “Při nahlédnutí do programu rezonují v hlavních výstavách čtyři zajímavé okruhy. Prvním je postpandemické zamyšlení se nad křehkostí a pomíjivostí lidského bytí, a nad tím, co je to vlastně domov. V jiných výstavách se zrcadlí urbanismus města s urbanismem určitého typu myšlení o čase a prostoru, místech setkání a způsobu využití veřejného prostoru jak fyzického tak digitálního. Nejbarevnější a nejživelnější jsou výstavy inspirované vlastními tradicemi, folklorem nebo legendami. Posledním palčivým tématem je udržitelnost ve vztahu ke konzumu a jeho ekologickým dopadům.” V originálních přístupech k hlavnímu tématu RARE přináší země a regiony komplexní mozaiku společensko-kritických vhledů do rozmanitosti kultur pomocí nejrůznějších uměleckých vyjadřovacích prostředků.

Samotné výstavy doplňují i živé akce uměleckých týmů uvnitř hlavních výstav. V korzech mezi halami proběhne také řada představení manipulujících prostor, pohyb i čas, a to v rámci programu PQ Performance. Ty budou v mnoha případech vybízet účastníky k aktivní participaci a zapojení vlastní fantazie.

Veletržní palác NGP

Soustředěný, vizuálně poutavý a reflexivní program nabízí 5. patro Veletržního paláce, kde se setkávají pohledy do scénografických světů skrze pět programových sekcí a desítky tvůrčích přístupů. Od 35 inovativních prostorů pro performance představených v rámci multimediálních instalací Výstavy divadelního prostoru můžete putovat k výstavě Fragmenty II, která uvádí neotřelým způsobem 23 děl – modelů, scén či objektů v hravé práci s měřítkem. Od ní se návštěvníci mohou přesunout k výstavě knih přihlášených do soutěže Cena za nejlepší publikaci nebo na výstavu studentských zásahů do veřejného prostoru [UN]Common Design Project. Svou cestu mohou zakončit na jedné z PQ Performancí, které se uskuteční v prostorách Malé Dvorany nebo Piazzetty NGP.

Veřejná místa Prahy a DAMU

I během samotné trasy mezi lokacemi čekají návštěvníky tvůrčí akce na několika místech Prahy, např. v parku Vltavská nebo na ostrově Štvanice, který je dějištěm těch temnějších a vážnějších profesionálních i studentských performancí. Hlavní část studentského programu se pak odehrává v budově DAMU a v divadle DISK, v podobě pásma progresivních studentských představení, instalací a výstav PQ Studio Stage, navazujícího na tradiční festival Zlomvaz.

Večery PQ jsou věnovány především keynote prezentacím renomovaných hostů v rámci obsáhlého diskuzního programu PQ Talks v divadle Jatka78. Zde také proběhne 13. června slavnostní předávání cen, včetně prestižního hlavního ocenění Zlatá Triga, o které se ucházejí projekty v soutěžních hlavních výstavách. Festival láká také na bohatý hudební program PQ Chill v kavárně Jatek78, na náměstí tržnice nebo na střeše DAMU.

Program festivalu lze vychutnat i s jednodenní vstupenkou na výstavy, se kterou návštěvník zvládne projít výstavní projekty, zažít 1-2 performance a den zakončit na některém z večírků. Svoji vstupenku si můžete zakoupit na místě v Centrální hale Holešovické tržnice, v prodeji jsou i 1, 3 a 11denní Festival Passy. Více informací najdete na webu PQ, stejně jako detailní denní program.

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru

od roku 1967 každé čtyři roky zkoumá umělecké oblasti scénografie, performance designu a prostoru se všemi jejich aspekty – od scénického umění, kostýmu, světelného a zvukového designu a architektury prostoru performance až po site-adaptive performance, aplikovanou scénografii, rozšířenou a virtuální realitu, technologie jako Motion Capture a laser nebo kostým jako performance, a to v rámci výstav, instalací, architektonických konceptů, workshopů, performancí a dalších živých akcí. Jádrem myšlenky festivalu je představit současný performance design jako nezávislou uměleckou formu, která působí na lidskou představivost prostřednictvím všech smyslů – zraku, čichu, sluchu, hmatu a chuti. PQ 2023 bude hostit umělce z přibližně stovky zemí ve více než 300 bodech programu, což z něj činí nejvýznamnější akci svého druhu na světě.

Opustili jsme dobu, kdy scénografie viděla scénu, kostým, osvětlení a zvuk jako oddělené výtvarné profese. Rozmanitost současné scénografie je natolik rozsáhlá, že téměř není možné ji jednoduše popsat, kritizovat nebo analyzovat. Modely, scénografické návrhy a fotografie jsou stále vynikajícím zdrojem přibližujícím myšlení a představivost umělců a zároveň mapují kreativní proces scénografie. O prostředí, kontextu, emocích a celkové atmosféře představení nám ale říkají jen velmi málo. Jediným způsobem, jak ukázat scénografii v její pravé podobě včetně diváků, je prožít ji naživo, prezentovat v živé akci, performanci nebo kurátorsky vytvořeném prostředí.

Současná scénografie je asi jedním z nejzajímavějších uměleckých oborů, nabízející hluboké a nezapomenutelné zážitky divákům, aktivním účastníkům i široké veřejnosti.

V roce 2015 Pražské Quadriennale získalo cenu EFFE a bylo jmenováno jedním z nejinovativnějších festivalů v Evropě.

Pražské Quadriennale pořádá Ministerstvo kultury ČR a organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

Sledujte PQ na:

PQ.cz

Instagram.com/praguequadrennial

Facebook.com/pquadrennial

Youtube.com/@PragueQuadrennialPQ

Flickr.com/praguequadrennial

Soundcloud.com/prague-quadrennial



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž 15. Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2023