Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž 10. Mezinárodní fotografické symposium a výstava – Hranice: Čas

18. 11.-3. 12. / Nová síň / Fotografie

Do 3. 12. 2021 bude v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava 10. Mezinárodního fotografického symposia – Hranice: Čas.

Ewa Bobrowska (PL), Yikuan Do (CN), Tina Frank (AT), Chris Fraser (USA), Roei Greenberg (IL), Jana Hojstričová (SK), Libuše Jarcovjáková (CZ), Lee Ranaldo (USA), Mark Yashaev (IL)

Kurátor: Jan Van Woensel

Organizátoři: Vojtěch Aubrecht a Štěpán Grygar, ateliér fotografie Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni

Každoroční Mezinárodní fotografické symposium a výstavu organizuje Vojtěch Aubrecht, Štěpán Grygar a kurátor Jan Van Woensel. S oslavou letošního jubilejního 10. ročníku přichází také nový název: Hranice.
Název Hranice nejlépe odráží původní záměr projektu: zviditelňovat a reflektovat formální a koncepční identitu fotografie vytvořením dynamicky se rozvíjejícího kolektivu umělců, fotografů a studentů. Projekt od svého založení v roce 2011 podporuje osobní přístup a vytváří inkluzivní komunitu sdílející odborné znalosti.

Hranice

ČAS

Námět projektu Hranice se každoročně mění. Tématem jeho 10. ročníku je čas. Pro svou nehmatatelnost, všeobecnou závaznost i nemožnost mu uniknout čas inspiroval umělce, filozofy, spisovatele, básníky, hudebníky, filmaře, fyziky, léčitele, duchovní vůdce hlásající svépomoc i cestovní kanceláře. Když řecký filosof Hérakleitos kdysi prohlásil, že „Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, protože nebudeš stejným člověkem a nebude to stejná řeka,“ jasně vyjádřil, že příroda, lidé i zkušenosti podléhají neustálému, byť sebepomalejšímu, procesu změny. Poznatek, že všechno plyne a že čas je nevratný, se promítá i v improvizovaném jazzovém proudu vědomí beatnika Jacka Kerouaca, v osm hodin a pět minut trvajícím němém artovém filmu Empire Andyho Warhola či v monumentálním díle La Ribaute Anselma Kiefera, o kterém Sophie Fiennes natočila dokument Over Your Cities Grass Will Grow. Pro trvalá umělecká díla je čas mnohdy niterným leitmotivem i kontextem zároveň. Jak se ale k tomuto tématu má postavit fotografie, médium ze své podstaty ukotvené v čase?Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž 10. Mezinárodní fotografické symposium a výstava – Hranice: Čas