Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Velká výstava Zdenko Feyfar: Pozapomenutá legenda

Už jen do 2.7.2020 bude v galerii Artinbox, Perlová 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Zdenko Feyfar: Pozapomenutá legenda. Otevřeno 16:00 – 18:00.

Úvodní text galeristky a kurátorky Nadii Rovderové:

Prosincová, potažmo lednová výstava v Artinbox Gallery byla ochutnávkou velké výstavy, která se zde koná u příležitosti nedožitých 107. narozenin autora, a na které vystavujeme další tři okruhy autorovy tvorby. Mimo pražských motivů jsou dalšími stěžejními tématy Feyfarovy tvorby portréty osobností té doby, dále jeho rodné město Jilemnice a především milované Krkonoše. Překvapením jsou záběry z cest na Podkarpatskou Rus (1934) a do Egypta (1959).

V dolním sále vystavujeme původní soubor 33 originálních dobových bromostříbrných zvětšenin s motivy Prahy.

Pozornost si zasluhují jednak fotografie Prahy, které zhotovoval v neobvyklém úzkém formátu na výšku v protikladu k horizontálně komponovaným krajinám, také méně známé snímky válečné a poválečné Prahy, zákoutí jak romantická, tak pošmourná. Autor znal Prahu jako málokdo, včetně ročních a denních období a nejlepších světelných podmínek za jakých se dala vybraná místa fotografovat.

Soubor doplňují dva autorovy autoportréty a rovněž portrét manželky Marie z roku 1937.

Tento cyklus pražských motivů jsme v hlavním sále a foyer galerie rozšířili  o další známé i neznámé fotografie z let 30. – 80. minulého století. V hlavním sále představujeme rovněž typické motivy krajiny, převážně z autorových rodných Krkonoš. Unikátní jsou i snímky z cest: Podkarpatská Rus z roku 1934 a Egypt z roku 1959. Velký prostor byl věnován portrétní fotografické tvorbě Zdenko Feyfara, kde, m.j., zachytil život obyčejných lidí, a to jak v rodných Krkonoších, tak na cestách (Podkarpatská Rus, Egypt). Významnou součástí výstavy jsou i portréty osobností české kulturní scény minulého století jako byli / jsou: Josef Sudek, Josef Lada, Stanislav Kolíbal, Václav Kaplický, Jan Zrzavý, Vincenc Vingler, Ota Janeček, Emannuel a Jan Kodetovi, Adolf Hoffmeister, Jiří Šetlík a další. Představujeme rovněž slavný portrét hraběnky Valdštejnové z roku 1955.

Dobové historické reálie zachycují také snímky z roku 1938, kdy v Jilemnici probíhala mobilizace, dále z let poválečných, kdy autor zachytil život v komunistickém Československu: lidé čekající ve frontě před prodejnou Tuzex, štamgasti u piva v pivnici U zlatého tygra atd..

Věřím, že tato výstava přispěje k připomenutí velkého talentu Zdenka Feyfara, který je srovnatelný s nejvýraznějšími legendami české fotografie minulého století, a kterému se povedlo zachytil svět, který je dnes už minulostí.

Nadia Rovderová, Praha, prosinec 2019



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Velká výstava Zdenko Feyfar: Pozapomenutá legenda