Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Velká výstava MYTHOS? – Mýty, víra a její symboly ve výtvarném umění ze sbírky Musea Montanelli

17. 11.-31. 8. / Museum Montanelli / Malba

Do 31. 8. 2023 je v Museu Montanelli, Nerudova 13, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá skupinová výstava MYTHOS? – Mýty, víra a její symboly ve výtvarném umění ze sbírky Musea Montanelli.

V prostorách muzea budou tentokrát prezentována výhradně díla z vlastní sbírky, a to jak současné, tak klasické umění a umělci, jejichž díla jsou inspirována nejrůznějšími mýty. Jejich obrazy, objekty a artefakty tak v expozici připomenou, jak zásadní roli v našem životě mýty, víra a její symboly hrají.

Racionální chápání světa totiž nevytváří dostatečný prostor pro vysvětlení a toleranci tajemství lidských citů. Podobně jako v dávné minulosti animismu, polyteismu a dalším náboženstvím, se i křesťanům zastesklo po křesťanské mystice či židům po chasidismu. Nejrůznější myslitelé, spisovatelé, etnologové, dokonce i psychologové (jako Jung a jeho kolegové) podlehli kouzlu mýtů ve svých bájích, povídkách a pohledu na lidskou duši.

Symbolické vyjádření vnitřních zkušeností a psychologických stavů je pouze jedním ze společných rysů vystavených exponátů.

Prostřednictvím obrazů a objektů by měla koncepce výstavy vyvolat dojem hlubšího porozumění a pochopení symboliky mýtů samotných hlavně tak, aby dokázala i v divákovi vzbudit na okamžik zájem po hledání souvislostí mezi pradávnem a současností. Vyvolat v něm věčnou lidskou touhu být součástí universa, být součástí dějin, tou nezbytnou a podstatnou veličinou v čase a prostoru, být součástí mýtu samotného.

Možná nám mýtus pomáhá uvěřit věčnému přání lidských pokolení, že nežijeme nadarmo, že žijeme věčně, i tomu, že život má smysl, že život posmrtný není pouze smyšlený. Tomu, že zázraky existují.

Doba, ve které žijeme také potřebuje mýty, jejichž existence je patrně již součástí našeho genomu. Potřebujeme strážné anděly.

Tak, jak tomu bylo v minulosti. Tak, jak tomu bude i v budoucnu.

Jednotlivé předměty a umělecká díla nejsou podrobena odbornému bádání. Jsou spíše hledáním vizuálních či psychologických souvislostí.

Mezi vybranými díly najdeme velká jména českých a zahraničních umělců, kteří se již nesmazatelně zapsali do dějin světového umění.

Kurátorka: Dr. Dadja Altenburg Kohl

Umělci: ANTOINETTE, Buthe Michael, Diviš Alén, Dlouhý Bedřich, Gebauer Kurt, Jakob M., Nitsch Hermann, Percossi Eugenio, Pešta Daniel, Platzer Ignác František, Plný Luboš, Renz Cornelia, Rosenbach Ulrike, Shafir Belle, Sicioldr Bianchi Alessandro, Šimotová Adriena, Štipl Richard, Teichert Kai, Vásquez de la Horra Sandra, Wiesner Adolf a další renesanční a barokní anonymní umělci.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Velká výstava MYTHOS? – Mýty, víra a její symboly ve výtvarném umění ze sbírky Musea Montanelli