Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Velká výstava ilustrací 3+ galerie (Kláštery Český Krumlov)

končí 28. února / Kláštery Český Krumlov / Ilustrace

V Klášterech Český Krumlov, Klášterní dvůr 97, Český Krumlov, nově najdete krásnou a rozsáhlou obměňovanou výstavu ilustrací světově známých ilustrátorů dětských knih ze sbírky nakladatelství Bohem Press.

Vše začalo již v roce 1968, kdy tehdy dvacetiletý Otakar Božejovský emigroval do Švýcarska. Tam o 5 let později, na podnět výtvarníka Štěpána Zavřela, založil nakladatelství dětské knihy Bohem Press.

To se zaměřilo zejména na vysokou uměleckou úroveň dětských knih a brzy se tak stalo jedním z nejúspěšnějších svého druhu na světě. Jeho tituly vycházely a dodnes vycházejí v milionových nákladech v mnoha jazycích.

Za úspěšná léta působení v nakladatelství Bohem Press nastřádal Otakar Božejovský hotový poklad – sbírku originálů čítající více než 600 ilustrací od 30 autorů ze všech koutů světa.

Části sbírky se účastnily řady mezinárodních výstav, např. v Metropolitan Museum of Art v New Yorku, v Centre Pompidou v Paříži, pod záštitou španělské infantky v Museo di Arte Contemporáneo v Madridu nebo v The Itabashi Ward Museum of Art v Tokiu.

Otakar Božejovský od roku 2007, kdy nakladatelství Bohem Press prodal, hledal pro svou sbírku vhodné umístění v České republice, s přáním vytvořit v Evropě tohoto druhu jediný a jedinečný výstavní prostor ilustrací pro děti.

Jeho sen se posunul o krůček blíže k realizaci v roce 2022, kdy se město Český Krumlov stalo hrdým vlastníkem této unikátní sbírky a spolu s Kláštery Český Krumlov a Střední uměleckoprůmyslovou školou sv. Anežky České tak dalo zelenou ke vzniku projektu 3+ galerie.

Zastoupení autoři
Vlasta Baránková / CZ
Vlasta BaránkováVlasta Baránková (1943) – Česká výtvarnice, žije a pracuje v Brně. Navrhovala hračky a loutky, věnovala se grafickému designu nebo výstavní grafice, později také malbě, ilustracím dětských knih a vytváření animovaných seriálů. Od roku 1986 spolupracovala s Bohem Pressem, později s vydavatelstvím Albatros nebo Bambook (zpěvníky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře). Dílo prezentovala na českých i mezinárodních výstavách a obdržela několik ocenění.
Eric Battut / FR
Anatoli Bourykine / RU, AT
Gianni de Conno / IT
Jindra Čapek / CZ, DE
Stasys Eidrigevicius / LT, PL
Sita Jucker / CH
Svjetlan Junaković / HR
Jan Lenica / PL, FR
Arcadio Lobato / ES
Giovanni Manna / IT
David McKee / GB, FR
Fiona Moodie / ZA
Ľuboslav Paľo / SK
Marie-José Sacré / BE
Hanspeter Schmid / CH
Eugen Sopko / SK, DE
Ralph Steadman / GB
Emilio Urberuaga / ES
Józef Wilkoń / PL
Linda Wolfsgruber / IT, AT
Štěpán Zavřel / CZ, IT

Výstava ilustrací s programem pro děti
Výstava ilustrací zasazená do výjimečných prostor starého kláštera představuje dlouhodobý výstavní projekt Sbírka ilustrací pro děti. Přes 600 ks originálních obrázků od nejlepších světových ilustrátorů bude postupně doprovázet české a zahraniční autorské výstavy, které v půlročních intervalech otevřou témata propojující světy dětí i dospělých.

Doprovodný program:
Hra fantazie / Může výstava ilustrací bavit i děti? Přijďte se o tom přesvědčit! Cyklus kreativních úkolů a kvízů přiblíží pohádkové příběhy, zaměstná mysl a pro nejmenší se stane klíčem do opravdového světa fantazie.

Poznávej, hraj si a tvoř! / Užijte si výstavu beze spěchu a kromě poznávání rozvíjejte své dovednosti a hravého ducha ve výstavním ateliéru plném knih. Tvořivá zóna, herní koutek a knihovna s obrázkovými knihami zabaví doslova celou rodinu.

Vše o nové 3+ galerii se dozvíte na webu https://www.3plusgalerie.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Velká výstava ilustrací 3+ galerie (Kláštery Český Krumlov)