Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Večer Sabores de Mexico: Oaxaca v restauraci Las Adelitas

26.3.2015 se v Restauraci Las Adelitas, Malé náměstí 13, Praha 1, konal večer Sabores de Mexico: Oaxaca, který představil gastronomické i kulturní dědictví a současnost tohoto mexického regionu.

Na večeru proběhla ukázka tradičních tanců a byly představeny plánované projekty v oblasti kulturní spolupráce – mezi prvními bude ve spolupráci s Národním filmovým archivem promítání filmu Animas Trujano (http://www.imdb.com/title/tt0055646/).

Oaxaca [oachaka], oficiálně Estado Libre y Soberano de Oaxaca (do češtiny volně přeloženo jako Svobodný a suverénní stát Oaxaca) je jeden ze 31 států, které spolu s jedním federálním distriktem tvoří federativní republiku Mexiko. Na západě hraničí s Guerrerem, na severozápadě s Pueblou, na severu s Veracruzem, na východě s Chiapasem a na jihu od něho leží Tichý oceán.

V předhispánském období se na území Oaxacy vystřídalo několik mezoamerických kultur, nejvýznamnější z nich byli Zapotékové. Ve státě se nachází několik kulturních památek UNESCO – kromě historického jádra hlavního města Oaxaca de Juárez to jsou archeologické lokality Monte Albán, Yagul, Mitla a přilehlé jeskyně. Text: Wikipedia.

Celý večer provázely ochutnávky tradičních jídel a nápojů:

Oaxaca je regionem, kde se nachází nekonečné plantáže agave pro mezcal a mnoho rodinných i větších společností, které se výrobou mezcalu zabývají. Mezcal tak v nabídce restaurace Las Adelitas nemůže chybět.

V restauraci Las Adelitas nabízí velmi kvalitní a jemný mezcal značky Mezcal SIN Piedad a Mezcal MeXXIco. Obě značky se vyrábí v městečku Matatlán, které je také nazýváno „World Capital of Mezcal“.

Představena byla také Tlayuda – velká domácí křupavá tortila vyráběna dle tradičního receptu a posypaná salátem, červeným zelím a sýrem halloumi.

Tortila je z kukuřičné mouky a samotná tlayuda není pikantní. K ochucení nabízíme více pikantní zelenou omáčku nebo méně pikantní červenou omáčku dle vaší preference.

Tlayudu můžete také doplnit o restovaný mexický kaktus nebo pro milovníky masa máme připravenu variantu s hovězím masem a chorizem.

Tlayuda je velmi typický pokrm regionu Oaxaca. Návštěvníci ji také nazývají „Oaxacan pizza“.

Las Adelitas jsou 2 jedinečné mexické restaurace v Praze. Vlastněny a provozovány Mexičany, jejichž posláním je podávat nejtypičtější pokrmy tradiční a současné mexické kuchyně v přátelské a rodinné atmosféře, a tím připravit opravdový mexický gastronomicko-kulturní zážitek.

www.lasadelitas.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Večer Sabores de Mexico: Oaxaca v restauraci Las Adelitas