Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Uvedení knihy a vernisáž Adam Štech a tým Okolo: Modern Architecture and Interiors

Do 30.8.2020 bude v Schokolo, Bořivojova 77, Praha 3, přístupná pouze na předchozí objednání prezentace knihy Adama Štecha a týmu Okolo: Modern Architecture and Interiors.

15 let cestování za architekturou 20. století po celém světě se stalo základem knihy Modern Architecture and Interiors, kterou Adam Štěch vydává u německého nakladatelství Prestel. S grafickou úpravou Matěje Činčery a Jana Klosse je publikace další z komplexních projektů skupiny Okolo. Na 900 stranách představuje autor rozmanité příklady moderní architektury z téměř 30 zemí světa, které Adam Štěch sám navštívil a zdokumentoval. Slovníkový formát knihy představuje stovky slavných i méně známých tvůrců a jejich svébytná díla dokumentující rozmanitost architektury a interiérového designu minulého století od secese, kubismu a expresionismu přes funkcionalismus, organickou architekturu až po brutalismus, high-tech a další experimenty poválečné éry.

V galerii Schokolo se knížka představí oficiálně vůbec poprvé v rámci minimalistické prostorové instalace. Návštěvníci si budou moci pořídit autorem podepsaný výtisk ještě před oficiálním uvedením na trh, které oddálila jarní epidemiologická krize.

Teoretik od roku 2005 procestoval značnou část Evropy, USA, Latinské Ameriky, Austrálie nebo Japonska, kde navštívil některá mistrovská díla modernistické tvorby 20. století. Výjimečné postavení mezi teoretiky architektury a designu si nezískal jen díky aktivní publikační činnosti, ale především zaujatostí a nekonečnou vírou v hloubku a rozmanitost modernismu. 

Knihu připravilo renomované německé nakladatelství Prestel. Stavby jsou v ní systematicky řazeny podle jmen architektů. Nerespektují město, světadíl ani desetiletí. Čtenář tak v rukou drží průlet modernismem ve všech jeho rozmanitých podobách, od německého a italského racionalismu, přes radikální japonský metabolismus, kouzelná portugalská 30. léta až po belgický poválečný modernismus. Na dvou stranách se tak potkávají Art Deco a Brutalismus, stejně jako Montevideo a Melbourne. 

Adam Štěch se dlouhodobě zabývá designem a architekturou jako teoretik, novinář a kurátor. Je absolventem magisterského studia dějin umění na Karlově univerzitě v Praze. Je spoluzakladatelem kreativní skupiny OKOLO, se kterou již připravil desítky publikačních a výstavních projektů v České republice i v zahraničí. Jako novinář spolupracoval s několika prestižními mezinárodními časopisy např. Wallpaper, Cool Hunting, Domus, Mark, Frame nebo Damn. Pravidelně působil také v redakci českých časopisů Dolce Vita nebo Vogue. V současné době vede kurz Dějiny designu na VOŠ Scholastika. V létě 2020 vydává svou první autorskou knihu Modern Architecture and Interiors, o jejíž grafickou podobu se postarali Matěj Činčera a Jan Kloss z kreativní skupiny OKOLO. 

…….

Komentovaná prohlídka: 20.8.2020 v 18:00

……

Všechny fotky z uvedení i ukázky z knihy: Petr.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Uvedení knihy a vernisáž Adam Štech a tým Okolo: Modern Architecture and Interiors