Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní znovuotevření Lennonovy zdi – Wall of freedom and energy

7. 9. 2022 proběhlo slavnostní znovuotevření Lennonovy zdi – Wall of freedom and energy – na Velkopřevorském náměstí, Praha 1 – Malá Strana.

Pražská Lennonova zeď na Velkopřevorském náměstí je jednou z nejnavštěvovanějších památek v hlavním městě. Pestrobarevně pomalovaná stěna, za níž se ukrývá kouzelná zahrada, se v průběhu let stala symbolem svobody, mírumilovného odporu vůči komunistickému režimu, nástěnkou milostných básní i jakýmsi památníkem lásky pro Johna Lennona. V poslední době pak slouží především jako plátno pro profesionální i amatérské umělce z celého světa.

7. září 2022 se před ní v rámci happeningu Wall of Freedom & Energy sešlo 27 umělců (každý bude zastupovat jednu ze zemí EU) a další dva speciální hosté z Norska a Ukrajiny. Ti všichni během jediného dne v duchu hesla „United in Diversity“ proměnili Lennonovu zeď k nepoznání. Společně vytvořili „obraz“ o úctyhodné velikosti 35 x 5 metru, který symbolizuje spojenectví evropských národů jejichž Radě Česko aktuálně předsedá. Jako poctu Francii, zemi která Radě EU předsedala v první polovině roku, pak bude dílo vyfotografováno a v měřítku 1:1 vytištěno na 2 metry silnou nafukovací stěnu a odesláno do Štrasburku, Paříže a Bruselu (od 3. do 9. 10. 2022). Autorem a kurátorem projektu je výtvarník a mimo jiné také autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný, který se o novou podobu Lennonovy zdi postaral již dvakrát.

Na nové podobě zdi se podílejí třeba Andrea Žaba Klváčková ze Slovenska, Jan Wessel z Dánska, Denis Klatt z Německa a mnoho dalších. Za Česko se na projektu podílí Charlien, vlastním jménem Lenka Brázdilová, která se nedávno podílela také na české výstavě na plotě Velvyslanectví ČR v Paříži.

Patronem projektu je agentura CzechTourism a vznikl ve spolupráci s místopředsedou Senátu Parlamentu ČR Janem Horníkem a velvyslancem ČR v Paříži Michalem Fleischmannem.

……

Partnerem projektu je hotel The Mozart Prague.

MyHotelMatch je inovativní platforma založená na umělé inteligenci (AI), jejímž cílem je způsobit revoluci v cestovním ruchu. Jde o cestovní kancelář nové generace (OTTA – Online Tailored Travel Agency), která funguje na principu online seznamky – cestovatele propojí výhradně s hotely a online hotelovými službami, jejichž profily se shodují s jeho požadavky. Tato ambiciózní výzva otevírá na prosperujícím online hotelovém trhu zcela nové možnosti.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní znovuotevření Lennonovy zdi – Wall of freedom and energy