Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní zahájení týdne LGBT komunity Prague Pride 2016

9.8.2016 proběhlo v jinak běžně nepřístupném Lichtenštejnském paláci na Kampě, U Sovových mlýnů 506/4, Praha 1, slavnostní zahájení týdne LGBT komunity Prague Pride 2016.

Láska bude tématem festivalu Prague Pride 2016, který probíhá od 8. do 14. srpna 2016. Šestý ročník festivalu s lesbickou, gay, bisexuální a transgender tematikou chce upozornit na to, že všichni máme stejné právo na lásku.

„Všichni se rodíme s darem milovat, po lásce toužíme a také si ji zajisté všichni zasloužíme. Přesto v české společnosti pro lásku stále existují překážky, ať už jsou to projevy homofobie vůči LGBT párům, zákaz adopce dětí partnera u stejnopohlavních párů nebo zákaz manželství pro gaye a lesby,“ uvedla ředitelka festivalu Prague Pride Kateřina Saparová. Pražský festival, který je největší pride událostí ve východní Evropě, se proto letos zaměří na radost z lásky a vyzve účastníky, aby sami vyjádřili, koho milují. Kampaň „MILUJU___“ připravila agentura TL5.

Láska v mnoha svých podobách se prolne celým programem Prague Pride 2016. V nabídce bude více než stovka akcí včetně výstav, divadel, filmových projekcí, koncertů, veřejných debat, konferencí i sportovních aktivit. Hlavními festivalovými místy budou opět Pride Village na Střeleckém ostrově, Pride Theater ve Švandově divadle a Pride House v prostorách Langhans – Centra Člověka v tísni, kde budou probíhat veřejné debaty. Na zahajovacím koncertě v pondělí 8. srpna na Střeleckém ostrově vystoupí Adam Mišík, Vladivojsko a swingová legenda Jitka Zelenková.

Hlavním hostem letošního festivalu bude Omar Sharif Jr., LGBT aktivista a první veřejně vyoutovaný gay v arabském světě, vnuk slavného herce Omara Sharifa. Do Prahy však zamíří další významné mezinárodní osobnosti, jako transgender kněz Shannon T. L. Kearns, Jacob Huang z čínské LGBT neziskovky Aibai nebo spoluzakladatel celosvětově rozšířeného řádu The Sisters of Perpetual Indulgence ze San Franciska, vystupující pod jménem sestra Vish PHB. V Praze se americké i české členky řádu zúčastní řady akcí včetně jízdy Duhovou tramvají v rámci prevence HIV.

Novinkou letošního ročníku bude dvoudenní sympozium o LGBT turismu, které vůbec poprvé ve východní Evropě otevře také téma potřeb transgender turistů. Na akci vystoupí experti a expertky z USA, Velké Británie, Německa i Číny. Záštitu nad sympoziem převzala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Vrcholem Prague Pride bude tradičně průvod Prahou v sobotu 13. srpna 2016, který vyjde z Václavského náměstí v 13:00 hod směrem do Letenských sadů. Sobotní průvod zároveň vzdá symbolickou úctu obětem tragického útoku z amerického Orlanda vypuštěním balonků a minutou ticha.

Kompletní program Prague Pride 2016 najdete již dnes na www.praguepride.cz a také v mobilní aplikaci Convene od Thompson Reuters pro iOS a Android.

Záštitu nad Prague Pride letos převzal senátor Václav Láska, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová a radní pro kulturu a sousedské vztahy MČ Praha 7 Hana Třeštíková.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní zahájení týdne LGBT komunity Prague Pride 2016