Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní zahájení týdne LGBT komunity Prague Pride 2015

11.8.2015 proběhlo v Hrzánském paláci, Loretánská 9, Praha 1 – Hradčany, slavnostní zahájení týdne LGBT komunity Prague Pride 2015.

S provokativním tvrzením „Všichni jsme stejně teplí“ vstupuje festival Prague Pride zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku do svého 5. ročníku. „Myslíme si, že je čas přestat se soustředit jen na LGBT komunitu a otevřít naši akci skutečně všem lidem bez rozdílu, tedy i heterosexuální většině,“ uvedla ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Běžná teplota lidského těla 36,5 °C odkazuje k faktu, že všechny lidské bytosti jsou si rovny a jakékoli rozčleňování do skupin s sebou přináší jen diskriminaci a další negativní jevy. Letošní kampaň je reakcí na nárůst šikany a extremistických nálad v české společnosti, které jsou namířeny vůči jakýmkoli odlišnostem a obvykle pramení z neznalosti. „Lidé se vždy bojí toho, co neznají. Proto festivalem chceme zprostředkovat vzájemné poznání mezi LGBT komunitou a většinovou společností. Prague Pride není jen sobotní veselý průvod, ale celý týden s rozmanitým programem, v němž si jistě každý dokáže vybrat akci, která jej osloví, “ doplnila Kateřina Saparová.

Festival se letos v Praze uskuteční v týdnu od 10. do 16. srpna a jeho součástí budou opět kulturní, společenské, debatní i duchovní akce. V týdnu před sobotním průvodem vyroste na Střeleckém ostrově festivalová vesnička. Široká veřejnost zde může navštívit koncerty, umělecké workshopy, sportovní odpoledne nebo si třeba užít piknik. V Pride House se letos promění Langhans – Centrum Člověka v tísni, kde se po celý týden budou odehrávat veřejné debaty.

Prague Pride 2015 přivítá významné mezinárodní hosty, řada z nich se přijede podělit o svůj inspirativní příběh na večeru Pride Voices. Bude mezi nimi bývalá islandská premiérka a první veřejně vyoutovaná hlava národní vlády Jóhanna Sigurðardóttir, nizozemský plavec Johan Kenkhuis – jeden z 11 otevřeně gay sportovců na olympiádě v Athénách 2004 nebo palestinský gay Abdul Rawashdi z oceňovaného dokumentu Yariva Mosera Neviditelní, který se před svou rodinou musel
ukrývat na území Izraele. Do Prahy míří také 130členný pěvecký soubor The London Gay Men´s Chorus, který je od roku 1991 nejsilněji znějícím hlasem LGBT lidí po celém světě. Kompletní program je zveřejněn na www.praguepride.cz.

Autorem letošní kampaně, která slogan „Všichni jsme stejně teplí“ doprovází záběry lidí pořízenými termo-kamerou, je kreativní tým agentury Made by Vaculík ve složení Vít Bártek, Václav Matoušek a Pavel Sobek. Digitální oddělení agentury navíc speciálně pro tuto kampaň vyvíjí facebookovou aplikaci, s jejíž pomocí si mohou uživatelé na svoji fotku dodat termo-efekt a podpořit tak akci. „Šlo nám o jednoduché, a přitom výrazné vyjádření myšlenky, že Prague Pride není akce jen pro LGBT komunitu, ale pro všechny lidi bez rozdílu sexuální orientace,“ uvedl kreativní tým. Komunikace spojená s letošním festivalem volně navazuje na kampaň „sbarvouven.cz“, jejímž prostřednictvím letos Prague Pride představila online poradnu pro LGBT osoby, jejich rodiče, učitele apod. Služby poradny za prvních pět měsíců provozu využilo již přes 600 návštěvníků.

Prague Pride 2015 nově otevře tři festivalová místa: festivalová vesnička Pride Village na Střeleckém ostrově nabídne od pondělí do pátku odpolední a večerní program pro širokou veřejnost. Odehrají se zde koncerty, swingové odpoledne, lekce jógy, křest dětské knížky atd., večer se budou promítat filmy z queer festivalu Mezipatra. Pride House v prostorách Langhans – Centrum Člověka v tísni ve Vodičkově ulici bude místem, kde se od úterý do pátku budou konat veřejné debaty. Řady z nich se zúčastní mezinárodní hosté. Pride Theater ve Švandově divadle je místem, kde nejenže publikum zhlédne program, ale bude moci následně diskutovat s autory.

Téma LGBT a náboženství bylo na Prague Pride přítomno již v minulých letech. Letos nejstarší česká organizace zaměřená na podporu LGBT věřících Logos ČR připravila celkem sedm akcí. Jsou mezi
nimi společné modlitby, bohoslužby i debaty. Největší pozornost si v minulých dnech získala přednáška americké jeptišky Jeannine Gramick o šikaně v církvi a projekce polského filmu „Ve jménu…“, jejichž konání na půdě Akademické farnosti Praha zakázal kardinál Dominik Duka. Obě akce se v plánovaných termínech uskuteční. Setkání s J. Gramick proběhne ve Velké aule Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a bude z něj pořizován i záznam. Jeannine Gramick se zúčastní také sobotního průvodu Prahou. Film „Ve jménu…“ bude promítnut v Hašplově přednáškovém sále, Unitaria, Anenská 5, Praha 1.

Prague Pride opět pořádá večer inspirativních příběhů Pride Voices – hlasy, které mění náš svět k lepšímu. O svůj LGBT příběh se tentokrát podělí bývalá islandská premiérka Jóhanna Sigurðardóttir a její manželka, spisovatelka Jónína Leósdóttir, nizozemský plavec Johan Kenkhuis, Palestinec Abdul Rawashdi, který musel utéct před vlastní rodinou, ústecký politik Martin Hausenblas a fotografka Jana Ašenbrennerová (středa 12. 8., Francouzský institut).
Prague Pride čeká také světová premiéra tanečního představení Dogtown, které v Praze od počátku července vytváří se dvěma českými tanečníky světoznámý choreograf Nadar Rosano z Izraele. Po premiéře v Pride Village na Střeleckém ostrově (pátek 14. 8.) bude představení uváděno v divadle Ponec.
Venkovní výstava bude tentokrát instalována v ulici Na Příkopě. Dánský fotograf, vítěz World Press Photo 2015 Mads Nissen zde představí sérii fotografií nazvanou Homofobie v Rusku. Ve fotografiích se podíváme také do Konga, a to na denní život LGBT komunity prostřednictvím výstavy Living Unnoticed Jany Ašenbrennerové. Kolekce bude k vidění v prostorách Langhans – Centrum Člověka v tísni.

Již popáté se v rámci festivalu uskuteční Prague Business Forum, setkání zástupců a zástupkyň top managementu českých i mezinárodních firem, na kterém se bude diskutovat o diverzitě na pracovišti a jejím přínosu pro firmu. Hlavním řečníkem bude Lord Browne, ikona světového byznysu a bývalý generální ředitel British Petroleum (čtvrtek 13. srpna, hotel Hilton Prague).

Velké hvězdy se letos podařilo získat i pro zahajovací koncert v Pride Village na Střeleckém ostrově. V pondělí 10. srpna zde vystoupili zpěvačka Aneta Langerová se svým úspěšným albem Na Radosti, mladý zpěvák Jaro Smejkal a vítězka loňského ročníku soutěže Eurovision Conchita Wurst, známá jako vousatá zpěvačka.

Vyvrcholením festivalového týdne je průvod, který v sobotu 15. srpna vyjde z Václavského náměstí a projde přes ulici Na Příkopě, Revoluční a Dvořákovo nábřeží na Čechův most a odtud po schodech na Letnou. Účastníci se budou od pravého poledne shromažďovat pod sochou sv. Václava na Václavském náměstí, do pohybu se průvod dá v 13 hodin. Organizátoři mají nahlášeno patnáct

alegorických vozů s hudební produkcí, v průvodu půjde i všech 130 zpěváků The London Gay Men’s Chorus, kteří si hudební doprovod obstarají svými hlasy.
V parku na Letné budou připravena dvě hudební pódia: taneční AXM Main Stage a Hot Chocolate Stage, které nabídne ethno hudbu a živá vystoupení. Na tradičním jarmarQu se budou prezentovat neziskové organizace a instituce podporující LGBT. Účastníci se mohou těšit např. na mikrobus Městské knihovny Praha naložený literaturou teplých autorů; ke stálicím jarmarQu patří stánek spolku Charlie, který nabízí svatební obřady osob stejného pohlaví platné na 24 hodin. Lidé se taky budou moci vyfotit ve stánku iniciativy Hate Free.

Pro velký loňský zájem o testy HIV bude i letos probíhat bezplatné testování ve spolupráci s neziskovou organizací Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) a ROZKOŠ bez RIZIKA. Sanitky budou v průběhu Prague Pride parkovat na různých místech po Praze. Zatímco vloni se na výsledky týden čekalo, letos klienti budou letos moci využít nový typ testů, u kterých je výsledek znám do hodiny.
Prague Pride 2015 se koná pod záštitou ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera, primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové a radních pro kulturu Prahy 5 a 7 – Petra Hnyka a Hany Třeštíkové.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

www.praguepride.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní zahájení týdne LGBT komunity Prague Pride 2015