Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní zahájení Carnevale 2016

V pořadí již desátý ročník obnovených masopustní slavností s názvem Carnevale Praha probíhá v termínu od 29.ledna do 9. února 2016. Organizátoři ve spolupráci s dlouholetými i novými partnery připravili pestrý program plný koncertů, karnevalových večerů, hostin, přehlídek i soutěží. Slavnostní zahájení karnevalové alias masopustní sezóny se uskutečnilo v pátek 29. ledna 2016 v Clam–Gallasově paláci, Husova 20, Praha 1.

Alegorické průvody, setkání masek a rozličné formy pouličního divadla jsou prostě základem každého správného masopustu. Nepřijdete o ně proto ani v Praze. Kromě každodenního průvodu loutek a masek se můžete těšit na roztodivné kejklířské a akrobatické kousky, které předvedou denně komedianti na Staroměstském a Václavském náměstí.

Důležitou součástí Carnevale je potom Opera Barocca, tedy cyklus hudebně tanečních vystoupení přibližující divákům nezměrný odkaz české i světové karnevalové tradice v její vrcholné podobě z doby baroka a klasicismu. V rámci Opera Barocca budou uvedena populární i méně známá díla významných autorů českých i zahraničních.

Významným bodem programu je potom jedinečný večer, na nějž je vstup povolen pouze v dobové masce a který se uskuteční v rámci programu pražské carnevalové sezóny v sobotu 6. února 2016 od 20.00 hod ve velkolepé residenci v Clam-Gallasově paláci, někdejším sídle císařského ambassadora Johanna Wenzela von Gallase.

V koncertním programu “V ZAHRADÁCH BOHYNĚ POMONY” zazní milostná hudební poezie z pera Claudia Monteverdiho, jeho vrstevníků a následovníků. Monteverdiho průkopnické dílo, které na přelomu dějinných epoch renesance a baroka přispělo ke vzniku nového hudebního stylu (seconda practica), položilo základy nejen barokní hudbě, ale zrodilo též nový hudební žánr – operu.

Z hlavních oslav, které se odehrávají v centru města, se můžete vydat také do ostatních částí Prahy, kde na vás bude čekat také velmi zajímavý a osobitý program. Součástí festivalu jsou totiž také akce, přehlídky a prezentace jednotlivých účastníků, kteří ve své vlastní produkci a ve vlastních prostorách představí svou činnost a projekty. Do festivalového dění se zapojí také jednotlivé městské části, které si připraví vlastní program – zabijačky, průvody, hody a jiné. Konkrétní informace naleznete na webových stránkách Carnevale Praha.

Program Carnevale Praha myslí i na své nejmladší návštěvníky. Vždyť právě pro ty je masopustní rej zdrojem zábavy a právě pro ně má smysl tradici uchovávat. Přichystány jsou pro ně soutěže, dílničky i dětský karneval s oceněním pro nejkrásnější masky. V programu Carnevale Praha, který je vyvěšen na webu a který vám také ochotně sdělí v karnevalovém centru v Clam-Gallasově paláci, jsou přímo označeny akce „family friendly“, tedy vhodné pro rodiny s dětmi. Vydat se tak se svými ratolestmi můžete třeba na projížďku pohádkovým kočárem či na plavbu „Pražskými Benátkami“. Romantický výlet na gondole děti pobaví stejně jako dospělé.

Podrobnější informace o programu naleznete na www.carnevale.cz

https://www.facebook.com/Carnevale-Praha-offical-page-227706577363835/?fref=ts

Pražské masopustní slavnosti Carnevale Praha 2016 se konají pod záštitou starosty městské části Praha 1, Ing. Oldřicha Lomeckého, Jeho Excellence Alda Amatiho, velvyslance Italské republiky v ČR, ředitele Italského kulturního institutu v Praze, dr. Giovanniho Scioly, ministryně pro místní rozvoj, Ing. Karly Šlechtové a ministra financí, Ing. Andreje Babiše.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní zahájení Carnevale 2016