Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní představení nových kolekcí sklárny Moser

25.5.2015 proběhlo v pasáži Černá růže – reprezentační prodejně a umělecké galerii sklárny Moser, Na Příkopě 12, Praha 1, slavnostní představení nových kolekcí sklárny Moser. Kolekce zde budete moci v 1.patře zhlédnout nejméně do 30.8.2015.

V prostoru před uměleckou galerií Moser byla instalována malá sklářská pec a své řemeslo zde předvedli zkušení skláři.

Uvnitř pasáže Černá růže byla připravena prezentace mistrů uměleckého řemesla, kteří představili dvě špičkové techniky: rytí a malování skla barevnými emaily a zlatem.

V rámci společenského večera vystoupil světoznámý operní zpěvák Štefan Margita a Taťána Kuchařová, Miss World a Miss ČR 2006 zde převzala šek pro svou nadaci Krása pomoci, která usiluje o kontinuální a systematické řešení problematické situace seniorů v České republice a zlepšení kvality jejich života.

Historie sklárny Moser je spojena se jménem jedné z nejvýraznějších postav historie sklářské výroby, Ludwigem Moserem (1833 – 1916). Nejprve si otevřel vlastní obchod a ryteckou dílnu v centru Karlových Varů, již v roce 1893 však rozjíždí provoz ve vlastní sklářské huti, která úspěšně funguje dodnes. Během této krátké doby získal pověst nejprestižnějšího výrobce křišťálu v Rakousko-Uherské monarchii. Tituly dvorních dodavatelů císaře Františka Josefa I. (1873), perského šáha Musaffereddina (1901) a anglického krále Eduarda VII. (1908) tuto pověst dále umocňovaly a vyvolaly zájem dalších státníků a panovníků. Již v roce 1922 je sklárna Moser největším výrobcem luxusního nápojového a dekorativního skla v Československu. Úspěch Ludwiga Mosera, jehož odkaz je dále rozvíjen, spočívá ve výrobě ekologicky čistého bezolovnatého křišťálu, jedinečném barevném spektru, vynikajícím designu od nejprestižnějších výtvarníků a v dokonalém ručním zpracování všech křišťálových výrobků. Pro rozvoj této tradice sklárna Moser spolupracuje s nejnadanějšími výtvarníky, skláři, brusiči a rytci, jejichž umění pomáhá vytvářet mistrovská díla ve svém oboru. Po celou dobu existence sklárny se její výrobky prezentují na nejvýznamnějších světových výstavách, kde získávají mimořádná ocenění. Výjimečná umělecká díla vyžadují vybranou mezinárodní prodejní síť. První značková prodejna Moser byla otevřena v centru Prahy již v roce 1925. Od té doby se tuzemský prodej rozšířil do dalších 3 značkových prodejen a prostřednictvím exkluzivních zástupců je značka úspěšně prezentována i ve světě. V současné době je sklárna akciovou společností s výhradně českým kapitálem a přibližně 320 zaměstnanci.

Ludwig Moser (1833 – 1916), zakladatel sklárny a jedna z nejschopnějších a nejvýznamnějších postav historie sklářského podnikání. Svými řemeslnými schopnostmi a nevšedním obchodním talentem získal řadu úspěchů a položil tak základ pozdější proslulosti moserovského křišťálu.

Věhlas sklárny a výjimečnost moserovských křišťálových výrobků byly všeobecně rozšířeny poté, co byl Ludwig Moser jmenován dvorním dodavatelem císaře Františka Josefa I. (1878), perského šáha Musaffereddina (1901) a anglického krále Eduarda VII. (1908).

V roce 1892 vybudoval Ludwig Moser vlastní sklářskou huť a soustředil se na výrobu ekologicky čistého bezolovnatého křišťálu, který se taví dodnes.

http://www.moser-glass.com/pages/prodejna-moser-v-praze-na-prikope-12/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní představení nových kolekcí sklárny Moser