Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní předání ceny Czech Design Weeku (9. – 15.11.2015)

11.11.2015 se v Mánesu konal slavnostní večer s předáním hlavní ceny Czech Design Weeku, který běží do neděle 15.11.2015 v Domě u Minuty (Staroměstské náměstí 3) a na dalších místech Prahy.

Přehlídka nezávislého českého designu Czech Design Week udělila svoji cenu pro nejlepšího designéra. Speciální sošku pro tuto příležitost navrhl renomovaný designér Petr Novague. Kontroverzně ji vytvořil v podobě českého lva a nabízí tak srovnání s obdobnou soškou filmových cen. Takzvanou Kia Czech Design Week Award za letošní rok dostala formace Vobouch.

„O ocenění pro nejlepšího designéra letošní přehlídky rozhodoval kurátorský tým. Vybíral z šedesáti designérů, kteří vystavují v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí do konce tohoto týdne, a nakonec se rozhodli pro studio Vobouch, které kombinuje keramiku s netradičními materiály, jako třeba betonem,“ přiblížil Lukáš Pipek s tím, že o práci designérů je během přehlídky zájem takový, že několik kousků z výstavy bylo zakoupeno již i do sbírky Umělecko-průmyslového muzea.

Formaci Vobouch tvoří Markéta Kalivodová a Richard Švejda. Jsou to absolventi ZČU v Plzni, kde se věnovali studiu sochy a keramiky. Na Czech Design Weeku představují sérii BETON, která kombinuje porcelán s betonovým blokem. Štípání betonového bloku vytváří jednotlivé části a odkrývá preciznost porcelánu. Tyto části lze složit zpět v jeden celek. Modelem jsou vázy, hrnky, mísy a podobně. Jejich práci lze charakterizovat jako užitý design s přesahem do volného umění. Vznikají tak esteticky působivé objekty.

Sošku Kia Czech Design Week Award navrhl v zahraničí mnohokrát ceněný designér Petr Novague. „Takto by měla vypadat soška Česká lva,“ je přesvědčený Novague. Jeho soška je vyrobena 3D tiskem ze speciální směsi plastu a kovu, který ji dává bronzový nádech. Je 30 centimetrů vysoká, dobře se drží jednou rukou, váží půl kilogramu. „Její podstavec tvoří písmeno D od slova design,“ doplnil Novague, který se sám může pyšnit několika cenami Red Dot. Ty ve světě designu platí stejně jako Oscar v oblasti filmu.

Soška je k vidění do konce týdne v expozici Vobouch v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí.

—————-

Czech Design Week je přehlídka designu, která představí zejména nezávislou scénu, tedy to nejlepší a nezajímavější od nejtalentovanějších lidí nejen z České republiky v osobním přístupu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní předání ceny Czech Design Weeku (9. – 15.11.2015)