Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní předání ceny Czech Design Weeku (9. – 15.11.2015)

11.11.2015 se v Mánesu konal slavnostní večer s předáním hlavní ceny Czech Design Weeku, který běží do neděle 15.11.2015 v Domě u Minuty (Staroměstské náměstí 3) a na dalších místech Prahy.

Přehlídka nezávislého českého designu Czech Design Week udělila svoji cenu pro nejlepšího designéra. Speciální sošku pro tuto příležitost navrhl renomovaný designér Petr Novague. Kontroverzně ji vytvořil v podobě českého lva a nabízí tak srovnání s obdobnou soškou filmových cen. Takzvanou Kia Czech Design Week Award za letošní rok dostala formace Vobouch.

„O ocenění pro nejlepšího designéra letošní přehlídky rozhodoval kurátorský tým. Vybíral z šedesáti designérů, kteří vystavují v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí do konce tohoto týdne, a nakonec se rozhodli pro studio Vobouch, které kombinuje keramiku s netradičními materiály, jako třeba betonem,“ přiblížil Lukáš Pipek s tím, že o práci designérů je během přehlídky zájem takový, že několik kousků z výstavy bylo zakoupeno již i do sbírky Umělecko-průmyslového muzea.

Formaci Vobouch tvoří Markéta Kalivodová a Richard Švejda. Jsou to absolventi ZČU v Plzni, kde se věnovali studiu sochy a keramiky. Na Czech Design Weeku představují sérii BETON, která kombinuje porcelán s betonovým blokem. Štípání betonového bloku vytváří jednotlivé části a odkrývá preciznost porcelánu. Tyto části lze složit zpět v jeden celek. Modelem jsou vázy, hrnky, mísy a podobně. Jejich práci lze charakterizovat jako užitý design s přesahem do volného umění. Vznikají tak esteticky působivé objekty.

Sošku Kia Czech Design Week Award navrhl v zahraničí mnohokrát ceněný designér Petr Novague. „Takto by měla vypadat soška Česká lva,“ je přesvědčený Novague. Jeho soška je vyrobena 3D tiskem ze speciální směsi plastu a kovu, který ji dává bronzový nádech. Je 30 centimetrů vysoká, dobře se drží jednou rukou, váží půl kilogramu. „Její podstavec tvoří písmeno D od slova design,“ doplnil Novague, který se sám může pyšnit několika cenami Red Dot. Ty ve světě designu platí stejně jako Oscar v oblasti filmu.

Soška je k vidění do konce týdne v expozici Vobouch v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí.

—————-

Czech Design Week je přehlídka designu, která představí zejména nezávislou scénu, tedy to nejlepší a nezajímavější od nejtalentovanějších lidí nejen z České republiky v osobním přístupu.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní předání ceny Czech Design Weeku (9. – 15.11.2015)