Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní otevření Deep café by Dechem a DuPont Corian®

Po dobu Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015 (tedy do 28.6.2015) bude v průchodu Piazzety Národního Divadla, Praha 1, otevřena kavárna Deep café, jejíž mobiliář z DuPontTMCorianu® navrhlo studio Dechem.

Kvalitní design korespondující s veřejným prostorem – tak se zrodila myšlenka vzniku venkovní kavárny. DuPont™ Corian® tak představuje své nové tmavé barvy vyrobené patentovaným inovativním procesemDeepColour™ Technology*, který umožňuje navrhování a výrobu tmavých odstínů pevných povrchů, jež kombinují plnější, intenzivnější a dlouhodobě stálé barvy se zvýšenou odolností a snadnějším tvarováním za tepla, spojováním a povrchovou úpravou.

Výzvy v podobě návrhu baru a tří stolečků se židlemi se ujali designéři Michaela Tomišková a Jakub Janďourek ze studia DECHEM – čeští Grand designéři roku 2014 –, v jejichž tvorbě nejčastěji naleznete české sklo v nejrůznějších podobách.

Z původně tří vizualizací od studia DECHEM a několika konzultací ze strany výrobce společnosti Technicor vzešel finální návrh pro projekt s názvem DEEP CAFÉ.

Michaela Tomišková a Jakub Janďourek ve svém návrhu inspirovaném postmodernou oživili nové tmavé barevné odstíny mozaikou z průhledných barev DuPont™ Corian® prosvětlených zespoda a hravě si poradili i s požadavkem na skladnost. Jednotlivé taburetky totiž kopírují křivky stolů, a tím do sebe krásně zapadají. Bar v místě označeném kolečkem kombinuje DuPont™ Corian® s možností bezdrátového nabíjení smartphonů. Lze si tak přímo vyzkoušet řešení, která budou v budoucnosti stále častěji součástí naší každodenní reality.

„Projekt „DEEP CAFÉ“ reflektuje nejen kolekci nových barev materiálu Corian®: DeepColour™ Technology*, ale ukazuje i možnosti materiálu při ohýbání a prosvětlování.
Designéři ze studia Dechem pochopili velmi rychle všechny výhody tohoto materiálu a spojili je do jednoho celku. Výsledkem je kavárna DEEP CAFÉ, která bude mít putovní charakter s návštěvou i jiných měst střední Evropy,“ říká Natali Vekeman Huszarová, Architect&Designer Specialist DuPont™Corian® pro Českou republiku, Slovenko a Maďarsko.

„Koncept vznikl minulý rok při setkání nad kávou s naší agenturou Happy Materials a jsme moc rádi, že se díky spolupráci se studiem DECHEM proměnil ve skutečnost,“ dodává Alexandra Krígovská, Sales Manager DuPont™ Corian® pro Českou republiku a Slovensko.

Kavárna DEEP CAFÉ bude představena na piazzetě Národního divadla v rámci České expozice Pražského Quadriennale 2015 s podtitulem Nebeský festival SWEET SWEET SWEET každý den od 10:00–21:00 h v období od 18.–28. června 2015.

Designéři studia DECHEM Michaela Tomišková a Jakub Janďourek přiblížili, jak se jim na projektu pracovalo a jaký mají z výsledku pocit:

Společnost DuPont vás oslovila v rámci projektu putovní designové kavárny. Již jste někdy kavárnu navrhovali, nebo je to vaše první zkušenost?

Naše poslední realizace gastro interiéru byla spolupráce na řeznictví Naše maso, čistokrevnou kavárnu jsme ale nikdy nedělali.
Hlavním materiálem, kterým se zabýváte, je sklo. V zadání projektu však bylo hlavním cílem zpropagovat nové tmavé barvy DuPont™ Corian®, jak se vám s nimi pracovalo?

DuPont™ Corian® nás hodně zaujal svými fascinujícími barvami a možnostmi zpracování, dá se za tepla krásně tvarovat a ohýbat, právě podobně jako sklo. U skla je ale vše velice komplikované kvůli jeho strukturálním přeměnám, vždy jsou těžkosti s vnitřním pnutím a výsledek je často velmi nejistý. S materiálem DuPont™ Corian® je snazší pořízení, a přitom jsme se nemuseli nijak omezovat. Vše se také díky zpracovatelské firmě podařilo velmi precizně.

Co přinesl při navrhování kavárny fakt, že vaše designérské duo vidí věc očima ženy a očima muže?

To je hezká otázka, u tohoto projektu jsme si vlastně naprosto obrátili role, které máme typicky při práci se sklem. Tam Michaela většinou zastává estetickou návrhářskou práci, řeší barvy a proporce a já se díky zkušenostem starám potom o výrobu ve sklárnách, aby vše bylo podle představ a fungovalo. S materiálem DuPont™ Corian® jsme předtím nikdy nepracovali, tak jsme si mohli dovolit to otočit. Já kreslil a Michaela komunikovala s výrobou.
Jak byste finální koncept popsali vlastními slovy, co by návštěvník neměl opomenout?

Jde o barový pult, který je svým tvaroslovím a barevností určitou poctou italské postmoderně. Pracovali jsme s barevnými intarziemi tmavého DuPont™ Corian® a nad barem visí naše nová kolekce svítidel Bandasky. Návštěvník by neměl opomenout dát si na tomto baru skleničku.
Co byste chtěli, aby vaše realizace do veřejného prostoru přinesla?

Chceme přinést příjemné a hezké místo na ulici a přilákat do něj lidi, aby tu spočinuli. Interiér, který bychom asi spíš čekali uvnitř, je najednou uprostřed města.

Máte představu jiného vhodného místa, kam by se kavárna hodila?

Máme, hodila by se do Benátek a Dubrovníku, do Lisabonu na korzo, do Bergenu a v zimě by se vyloženě hodila někam do tepla.

Co si s oblibou v kavárně dáváte vy sami?

My si dáváme kávu, v létě s ledem…

DECHEM studio (www.dechemstudio.com) bylo založeno v Praze v roce 2012 Michaelou Tomiškovou a Jakub Janďourkem. Zaměřují se na design výrobku. Vždy věnují zvláštní pozornost sklu, tradičním českým řemeslným technikám a překvapivé souvislosti jejích různých forem.
Tvorbu studia charakterizují poetické a hravé dekorativní krajinky z broušeného křišťálu, domácí stolní i závěsná svítidla v kombinacích hutně tvarovaného a laboratorního skla i sofistikované bateriemi napájené solitéry. Jsou vítězi cen Czech Grand Design pro rok 2014.

DuPont™ Corian® – DuPont™ Corian® byl původně vyvinut jako špičkový materiál pro kuchyňské a koupelnové desky. Díky svým jedinečným vlastnostem – funkčnosti, univerzálnosti i kráse – je dnes DuPont™ Corian® v celém světě hlavní volbou všech, kdo žádají kvalitní povrchový materiál pro použití v interiérovém designu nebo architektuře. Společnost DuPont dokázala přetvořit DuPont™ Corian® z povrchového materiálu ve výjimečný designérský nástroj, jemuž hranice klade jen představivost uživatele. DuPont™ Corian® dnes najdeme téměř ve všech kancelářských, veřejných i obytných prostorách – prokázal své využití v kuchyních, koupelnách, osvětlení, fasádách, nábytku, sedacím nábytku, radiátorech, automatizaci budov i dotykových povrchů: dnes najdete DuPont™ Corian® téměř ve všech rezidenčních, komerčních i veřejných prostorách.

Kompaktní povrchy DuPont™ Corian® promění kreativní vize ve skutečnost

Lze do něj rýt. Lze jej barvit. Lze jej tepelně tvarovat. Povrchový materiál DuPont™ Corian® může být vším, co si představíte. Vlnitý, organický tvar, téměř bez spojů, s působivými efekty barev a průsvitnosti… Pokud si něco vysníte, můžete to s materiálem Corian® také realizovat.

http://www.dupont.cz/vyrobky-a-sluzby/construction-materials/surface-design-materials/brands/corian-solid-surfaces.html

O společnosti DuPont – DuPont (NYSE: DD; www.dupont.com) přináší na globální trh špičkovou vědu a techniku ve formě inovačních výrobků, materiálů a služeb již od roku 1802. Společnost je přesvědčena, že ve spolupráci se zákazníky, státními orgány, nevládními organizacemi a ideovými vůdci může pomoci nalézt řešení řady celosvětových problémů, jako je například zajištění dostatku zdravých potravin pro všechny lidi na světě, snížení závislosti na fosilních palivech a ochrana života a životního prostředí. Další informace o společnosti DuPont a jejích dalších plánech na šíření myšlenky inkluzivních inovací najdete na stránkách www.dupont.com.

DuPont™, Corian®, DeepColour™ EndlessEvolution a logo EndlessEvolution jsou registrované obchodní značky nebo obchodní značky nebo materiály chráněné autorskými právy společnosti E. I. du Pont de Nemours and Company nebo jejích poboček. Pouze společnost DuPont vyrábí Corian®.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní otevření Deep café by Dechem a DuPont Corian®