Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní křest knihy Italské velvyslanectví v Praze / L’Ambasciata d’Italia a Praga

24. 6. 2021 proběhl na Italském velvyslanectví, Nerudova 20, Praha 1, slavnostní křest nové výpravné publikace Italské velvyslanectví v Praze / L’Ambasciata d’Italia a Praga.

Kniha je ke stažení z webu italské ambasády na následujícím odkazu (nutno zkopírovat oba řádky odkazu najednou a vložit je jako jeden dohromady): 

https://ambpraga.esteri.it/ambasciata_praga/resource/

doc/2021/06/ambasciata_praga_imp.pdf

Případní vážní zájemci o číslovaný exemplář knihy z řad sběratelů se mohou obrátit na nadační fond Eleutheria.

Knihu vydal nadační fond Eleutheria ve spolupráci s Italskou ambasádou a s podporou Generali pojišťovny – Generali Česká pojišťovna, a.s. / CEE Holding B.V.

Ve svém pozdravném projevu velvyslanec Itálie v České republice Francesco Saverio Nisio zdůraznil, že Thun-Hohensteinský palác obsahuje  řadu vyjímečných uměleckých děl, ať už obrazů nebo soch. Posledních 100 let hostí tento palác Velvyslanectví Itálie v Praze, což  z něj dělá jedno z nejkrásnějších italských velvyslanectví. V těchto místnostech byly generace italských velvyslanců svědky nacistického protektorátu, nástupu komunistického režimu, invaze Varšavské smlouvy, konce studené války, rozdělení Československa a návratu Prahy do Evropy. Každý z nich – italských diplomatů – měl odpovědnost za zachování této architektonické perly, dodnes majetku Italské republiky a také souvisejícího Slavatovského paláce, dále velkolepého italského institutu kultury, původně sídla Italské kongregace a také Vlašské kaple v Klementinu.

Pro prezidenta Nadace Eleutheria Francesco Augusto Razetto „Italská přítomnost v Čechách trvá již několik staletí a stovky kostelů a budov byly postavených italskými architekty a umělci. Thunovský palác je nezpochybnitelným příkladem kvality práce našich krajanů v minulosti, vzpomínkou a svědectvím o tom, jak italský styl byl vždy synonymem krásy a elegance“.
 
Generální ředitel Generali Česká pojišťovna, a.s. / CEE holdingu B. V., Luciano Cirin upozornil, že velvyslanectví Itálie je svědkem a součástí rostoucí role, kterou hraje skupina Generali v podpoře místní ekonomiky a symbolem italské přítomnosti v Praze. „Po rozdělení Československa těží vztahy mezi Itálií a Českou republikou z nové a mimořádné situace. Itálie – dodal Cirin – má dnes v této zemi velkou viditelnost, ambasáda je základním referenčním bodem. Stejně jako Generali Group, jedna z prvních společností, která po roce 1993 investovala do země“.
 
Tištěno dvojjazyčně, v italštině a češtině, v limitované edici 1.200 číslovaných exemplářů, kniha obsahuje bohatý ikonografický aparát více než osmdesáti barevných fotografií a reprodukcí vyhotovených speciálně pro tuto publikaci, stejně jako řadu nepublikovaných dokumentů a textů odborníků jako viceprezidenta Eleutheria Foundation a historika architektury Octaviano Maria Razetto, historika architektury Guido Carrai, profesora na Boloňské univerzitě Michele Danieli a vedoucího knihovny a dokumentárního centra Italského kulturního institutu v Praze, Flavio R.G. Mela.
 
Na 180 stranách díla najdete i neznámé aspekty dlouhé historie architektonického komplexu spojeného s urozenou rodinou Slavatů , která pokračovala zakoupením paláce italským státem v roce 1924.
Monografie je sponzorována Italsko-českou obchodní  a průmyslovou komorou (KAMIC) a vznikla s účastí mnoha subjektů včetně Archivu hl. města Prahy, Lobkowiczké sbírky Praha, Muzea hradu Sforzesco v Miláně, Vídeňské rakouské národní knihovny, Jindřichohradeckého hradu, hradu Rychnova nad Kněžnou a Státního krajského archivu v Litoměřicích.

 



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní křest knihy Italské velvyslanectví v Praze / L’Ambasciata d’Italia a Praga