Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní křest knihy Egon: Děsná psina

1.10.2019 proběhl na Novoměstské radnici, Karlovo nám. 1/23, Praha 2, slavnostní křest knihy Egon: Děsná psina.

Novou knížku Egon: Děsná psina představila její autorka Petra Baďurová čtenářům poprvé 1. října 2019 na pražské Novoměstské radnici. Protagonistou i vypravěčem je jeden obyčejný pes s neobyčejným pohledem. Autorka knihy, vystupující v příběhu v roli Egonovy přepečlivé paničky zvané panda, psy i komunitu kolem nich dobře zná – je pejskařkou už půl století. Je odpůrkyní polidšťování psů a v příběhu vtipně zúročila své kynologické znalosti a zkušenosti, své úspěchy i nezdary ústící v poznání, že „pejskařina je čirý masochismus“. Umí s notnou dávkou sebekritiky, nadsázky, ironie a humoru trefovat do vlastních řad. Knížku vydalo pražské Nakladatelství Titanic v grafické úpravě Martina Hůly ze studia Carton Clan, který provedl sazbu, jak také jinak, písmem Baskerville.

                Úvodní slovo na knižních křtinách přednesla nakladatelka a editorka knihy Yvonna Fričová, pak pohovořila i sama autorka. Místo šampaňského knížku pokřtily sliny německého ovčáka Harta Jipo-Me ze Záchranné brigády kynologů Praha, který se se svou majitelkou věnuje sportovní kynologii a záchranařině a předvedl divákům perfektní aport jednoho výtisku. Mezi kmotry knihy patří známý pražský veterinář, ortoped Lukáš Duchek, majitel kliniky Vetcentrum, kterému přirostl pes Egon pro jeho povahu k srdci: „Egon je nezapomenutelný, málokterý německý ovčák je taková povaha, jako byl on. Budu si ho pamatovat navždy,“ řekl při symbolickém přípitku. Mezi hosty byly i další známé osobnosti (např. herec Jiří Macháček, fotografové Miroslav Zajíc a Jiří Heller, hudebník Štěpán Markovič, výtvarnice Lucie Lomová či architektka Radomíra Sedláková), ale především spousta těch, kdo si bez psa neumějí představit svůj život a volný čas.

                Na programu byly psí kousky dobrmanky Karin Antis, která se svou paničkou, několikanásobnou mistryní ČR v dogdancingu Šimonou Drábkovou získala vloni titul Champion of Dogdancing. Následovaly ukázky práce psovodů Ostrahy letiště Václava Havla s belgickými ovčáky malinois Dracem a Exem. Předvedli výcvik obrany v různých fázích přípravy, například cvičné zákusy do ochranného rukávu s různými zastrašujícími vlivy, trénink vyštěkání figuranta nebo jak pes dokáže ochránit svého psovoda před nečekaným napadením. Figurant se psům snažil práci všemožně ztížit, takže se nakonec na nádvoří i střílelo z poplašného revolveru.

                „Kde jinde, než na Novoměstské radnici, kde mnoho let pracuji a mám to tam moc ráda, bych měla křest své první knížky udělat,“ říká autorka. „A ještě navíc se můj Egon narodil ve stejný den, 14. května, jako zakladatel radnice a Nového Města pražského král Karel IV.,“ dodává s úsměvem. „A nejen to,“ pokračuje: „Slavný vladař byl na svou dobu vysoký, mírně nahrbený a hlavu držel k jedné straně kvůli svým četným zraněním. Měl prý výrazný nos a velké podmanivé oči. Uměl číst a psát, což nebylo v té době u panovníků zrovna běžné. Založil nejen Nové Město pražské nebo hladovou zeď na Petříně, ale také hrad Karlštejn, kde coby náruživý lovec choval početnou smečku loveckých psů. Stejnou zálibu v honech i loveckých psech zdědil i jeho syn Václav IV., který je dokonce nechával spát ve své ložnici. Podle starých kronik jeden pes dokonce zardousil jeho mladičkou manželku Johanu Bavorskou, když v noci vstala a rámusila s nočníkem… Tohle by Egon neudělal, i když naši ložnici také miloval, ale jinak vidím samé podobnosti,“ směje se Petra Baďurová. „Na německého ovčáka byl hodně vysoký a po mnohých úrazech trochu pokulhával. Měl výraznou mordu a neodolatelný pohled. A psal si deník. Měl rád lesy v podhradí Karlštejna a jako správný Pražák se rád procházel po Karlově mostě, po Petříně i v parku na největším českém náměstí vedle Novoměstské radnice, nyní Karlově, ale kdysi nazývaném Dobytčí trh. A dobytek, na vesnických loukách, to bylo jeho! Ale nejvíc miloval labutě a venčení na smíchovské náplavce proti staroslavnému Vyšehradu. Na labutě si sice netroufl, ale jinak byl zdatný lovec krtků, myší, rejsků, čmeláků nebo chroustů. I jinak byl velkým gurmánem – stejně jako písař dvorní kuchyně Karla IV. Jindřich Náz, kterému ve 14. století patřila usedlost na králových vinicích v Košířích, později nazvaná Cibulka. Poblíž ní Egon dvanáct let bydlel a v tamním lesoparku proháněl psí slečny.“

…………….

„Jsem pes. Jmenuju se Egon. Jsem z Prahy. Jsem pašák. A krasavec. S úžasnym pohledem,“ tak po psovsku odštěkával na jaře ve videu na crowdfundingovém portálu Hithit herec Ondřej Pavelka úvodní věty z budoucí knížky, pro kterou její autorka Petra Baďurová hledala podporu. Literární projekt zaujal a veřejná sbírka rychle překročila stanovený cíl. Knížka nyní vychází pod názvem Egon: Děsná psina.

Jejím protagonistou i vypravěčem je jeden už hodně starý pes, německý ovčák, který ale „v Německu jaktěživo nebyl a ovce zná jen přes plot na chalupě“, kam jeho dvounohá smečka s oblibou prchá ze „zasmraděný metropole“. Egonův jazyk, perfektně odposlechnutý doma i od pejskařů na ulici, je nevyčerpatelným zdrojem zábavných dvojsmyslů i ironických postřehů, přesně cílených na každodenní radosti i strasti početné skupiny městských chovatelů psů. Jaké to asi je, být opečovávaným mazlíčkem v pražském bytě? Co by nám tak řekl na naši často přehnanou starostlivost, kdyby uměl mluvit? Považovali bychom ho stále za svého nejlepšího přítele?

Petra Baďurová, vystupující v knize v roli Egonovy přepečlivé paničky zvané panda, je odpůrkyní polidšťování psů a umí s notnou dávkou sebekritiky, nadsázky a humoru trefovat do vlastních řad. Psy i komunitu kolem nich zná opravdu dobře – je pejskařkou už půl století – a v příběhu vtipně zúročila své kynologické znalosti a zkušenosti, své úspěchy i nezdary ústící v poznání, že „pejskařina je čirý masochismus“.

Knížka vznikla na základě úspěšného fiktivního facebookového Egonova deníčku, který se před časem, během poslední roku života skutečného vlčáka Egona, rozrůstal den co den o jeho fotky, historky, vzpomínky a komentáře. Jedné noci však populární pejsek odešel „za duhový most“ a jeho smutnící panička slíbila tisícům jeho fanoušků, že o něm vydá knížku. Nyní ten slib plní. „Nechtěla jsem jen přesunout blog na papír. Chtěla jsem zaznamenat celých těch dvanáct let prožitých s Egonem, ale také zavzpomínat na jiné psy, moje předešlé i cizí, kteří prošli našimi životy a nikdy z nich nevymizí. A také vzdát hold všem lidem, kteří se ke zvířatům chovají hezky,“ říká autorka.

Kniha o obyčejném psu s neobyčejným pohledem vydalo Nakladatelství Titanic v grafické úpravě Martina Hůly ze studia Carton Clan, který provedl sazbu, jak také jinak, písmem Baskerville. Brožura formátu 15 × 20 cm má 304 stran a obsahuje množství černobílých fotografií. Stojí 297 Kč.

Knihu si můžete vyžádat u svého knihkupce nebo si ji pořídit na internetu: www.kosmas.cz

Kontakt na autorku: petraegon@gmail.com

Kontakt na nakladatelství: titanic.n@gmail.com

Fotografie z akce: Petra Baďurová, Jaroslav Kotrouš, Miroslav Bárta a Miroslav Zajíc.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní křest knihy Egon: Děsná psina