Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní křest knih Michaela Třeštíka – “Umění vnímat umění pro děti a rodiče” a “Aspoň jsem to zkusil”

6.2.2020 proběhl v Cafe Jedna, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, slavnostní křest knih Michaela Třeštíka – “Umění vnímat umění pro děti a rodiče” a “Aspoň jsem to zkusil”.

Umění vnímat umění pro děti a rodiče

Kniha je určena těm, kteří si chtějí s dětmi povídat o výtvarném umění. Naučit je dívat se na obrazy a sochy bezprostředně, bez přehnaného respektu i strachu z neporozumění. Aby si z každého setkání s výtvarným dílem dítě odneslo to, co si odnést může a dovede. Není důležité, aby hned vědělo, kdo a kdy daný obraz namaloval, je důležité, aby vědělo, proč je třeba zvláštně rozmazaný. Kniha je průpravou ke kladnému vztahu k umění.

Aspoň jsem to zkusil

Rezervovaný džentlmen a zároveň nepokojný dobrodruh Michael Třeštík, autor proslulých facebookových statusů, který dovede vytěžit stejně adrenalinu z nehody na motorce jako z překladu poezie, popisuje události a situace, které se mohly stát snad jedině jemu. Rozpustile klukovsky si pohrává s různými tématy a podává o tom zprávu se svým typickým suchým humorem a ironií.

…….

Michael Třeštík (*18. září 1947, Praha, Československo) je český prozaik, architekt, publicista, vydavatel a dokumentarista. Je ženatý s režisérkou dokumentárních filmů Helenou Třeštíkovou.

Narodil se v rodině Vladimíra Třeštíka (1894–1982), klavírního virtuosa, skladatele, hudebního kritika a v poválečném období šéfredaktora časopisu Slovanský přehled; matka Libuše Třeštíková (1905–2001), středoškolská profesorka češtiny, francouzštiny a němčiny, se přátelsky stýkala s básníky Karlem Tomanem, Františkem Halasem, Jaroslavem Seifertem aj. Jeho manželka Helena Třeštíková (* 1949, roz. Böhmová) je režisérkou dokumentárních filmů. – Již za středoškolských studií na SVVŠ se Třeštík začal hlouběji zajímat o literaturu a psát verše; 1964 byl jedním ze zakladatelů libeňského Divadla poezie a studentského literárního časopisu Divoké víno (s Emilem Michálkem a Ludvíkem Hessem byl krátce jeho prvním redaktorem). Po maturitě (1965) studoval architekturu na Stavební fakultě ČVUT (1971, Ing. arch.), poté pracoval v Pražském projektovém ústavu (do r. 1979). V letech 1973–75 absolvoval postgraduální studium stavební fyziky na ČVUT. V souvislosti s prohlubujícím se zájmem o výtvarné umění začal od roku 1975 sbírat grafiku i moderní českou malbu a postupně vybudoval rozsáhlou sbírku. V roce 1979 přijal místo experta pro urbanistickou akustiku na ministerstvu výstavby a techniky. Roku 1989 byl ve svobodném povolání jako publicista a výtvarný kritik, externě spolupracoval s týdeníkem Tvorba. V letech 1989–92 člen rady nově vzniklé Obce spisovatelů. V lednu 1990 byl zvolen šéfredaktorem literárního týdeníku Kmen, který spolu s Pavlem Janouškem vzápětí přejmenoval a přeměnil na týdeník Tvar. V letech 1991–92 byl současně ředitelem nakladatelství a vydavatelství Scéna, vydávajícího časopisy Scéna, Iniciály, Tvar, A–Almanach autorů a volnou ediční řadu knih. Po zániku Scény (1992) převzal Tvar jako soukromá firma a vydával jej až do svého odchodu z funkce šéfredaktora (duben 1993). Koncem roku 1990 inicioval vznik publikační řady Kdo je kdo. Pro vydávání obdobných encyklopedických publikací spoluzaložil i stejnojmenné nakladatelství a roku 1992 nakladatelství Modrý jezdec, do kterého pak své nakladatelské aktivity přenesl. V roce 1994 stál se svou manželkou Helenou Třeštíkovou u zrodu nadace pro podporu filmové dokumentaristiky Člověk a čas a byl spoluautorem základního projektu této nadace Přelom tisíciletí. Od roku 1994 se věnuje též produkci dokumentárních filmů (podílel se na produkci několika dokumentů Heleny Třeštíkové – Sladké století, 1997; Řekni něco o sobě – Zrání zla, 1997; Rozkoš bez rizika, 2001; Forte a piana, 2001; Bára B. (live), 2001; V pasti – Katka, 2001; Být Romkou, 2001); jako dramaturg spolupracoval kromě výše zmíněných také na celovečerních filmech Marcela (2007) a René (2008). V letech 1995–97 byl ředitelem nakladatelství Arch akciové společnosti ABF, od konce roku 1997 ředitelem Agentury Kdo je kdo, vydávající i stejnojmenný časopis. V roce 2005 založil internetový i kamenný obchod se starožitnostmi, jejichž sběratelství je jeho celoživotní zálibou.

Zdroj životopisu: slovnikceskeliteratury.cz



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní křest knih Michaela Třeštíka – “Umění vnímat umění pro děti a rodiče” a “Aspoň jsem to zkusil”