Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Sklářská výstava Made in Bor

Do 21.8.2015 bude v prostorách budoucího ZIBA Muzea moderního skla, v ulici Nekázanka 3, Praha 1, přístupná zajímavá sklářská výstava Made in Bor. Na přání organizátorů vyjímečně používám jejich originální fotografie. Výstavu MADE IN BOR je možné navštívit každý den v týdnu v otevíracích hodinách 11:00 – 19:00.

Poutavá výstava unikátních skleněných světelných objektů, svítidel a skleněných plastik probíhá v minimalisticky pojaté galerii pod názvem MADE IN BOR.

Výstava MADE IN BOR prezentuje výběr výrobců a návrhářů z oblasti Nového Boru, kteří dokáží skloubit řemeslnou tradici a cit pro krásu skla se současnými trendy v designu a moderními technologiemi výroby. Novoborsko je místem, kde již šest set let přichází na svět sklo, které dokáže nejen sloužit, ale i inspirovat, potěšit a ohromit.

Své práce zde představují sklářští designéři Jitka Kamencová Skuhravá, Filip Houdek, Lukáš Houdek a Jiří Pačínek. Každý z těchto čtyř autorů vypráví příběh skla po svém, navzájem se však doplňují. Silnou stránkou jejich společné prezentace je právě ona rozdílnost autorských přístupů ke sklu, o jehož dokonalou podobu usilují.

Majitel designérského studia HG Atelier Design – Filip Houdek – navrhuje svítidla, především různé variace ramenových lustrů v moderním pojetí. HG Atelier Design se zaměřuje na vývoj nových svítidel a světelných objektů, prototypování a malosériovou výrobu. Studio vychází z tradičních technik zpracování skla a kovu a stejně tak využívá i pokrokové technologie s důrazem na uměleckořemeslné zpracování. Práce Filipa Houdka se objevují v prestižních hotelech, soukromých rezidencích a v luxusních lodích po celém světě.

http://www.hgatelier.com/

Pro Lukáše Houdka je normou nadsázka, vtip, kontextuální hříčky a provokativní „neúcta“ k materiálu. Lukáš Houdek experimentuje se sklem a nachází nová uplatnění pro tradiční skleněné prvky, jako jsou například klasické broušené lustrové ověsy. Mezi jeho nejznámější díla patří tzv. „vitonky“ – spojení designu globální módní značky s běžným pivním sklem. Na výstavě je také instalován extravagantní skleněný svítící basketbalový koš či eklektický lustr Karel.

http://lukashoudek.com/

Jiří Pačinek pracuje s hutním sklem. V Lindavě a v Kunraticích na Novoborsku má vlastní sklárnu a galerii, kde tvoří skleněné komponenty k rozměrným světelným objektům pro zákazníky z nejrůznějších zemí. Jeho volnou tvorbou jsou pak ručně foukané a tvarované vázy, mísy a sochy. Z jeho skleněných plastik doslova vyzařuje radost z práce a zdravé sebevědomí výjimečně zručného řemeslníka. Známá je též jeho spolupráce se světoznámými sklářskými výtvarníky René Roubíčkem, Bořkem Šípkem, Leonem Applebaumem či Charlesem Parriottem.

http://www.pacinekglass.com/

Jitka Kamencová Skuhravá má ve svém portfoliu desítky skleněných svítidel a instalací v největších světových metropolích jako je Paříž, Dubai, Hongkong, Peking, Taipei a další. Světelné objekty Jitky Kamencové Skuhravé, za něž získala několik prestižních designových ocenění, připomínají stropy krápníkových jeskyní, kapky deště zastavené v čase, mýdlové bubliny, či zárodky života. Pozoruhodná jsou též svítidla sestavená z rytých, někdy lazurovaných skleněných desek, které v sobě s noblesou spojují tradiční novoborské řemeslné postupy.

http://www.jitkaskuhrava.com/

Výstava MADE IN BOR probíhá za podpory vznikajícího Muzea moderního skla ZIBA, které bude sídlit v ikonické budově bývalé Živnostenské banky. Nabídka prostor dočasné prezentaci sklářů a designérů je dalším z řady projektů, kterým se budova ZIBA hlásí ke svému budoucímu poslání, než letos na podzim projde náročnou rekonstrukcí.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Sklářská výstava Made in Bor