Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Signal Festival 2018

11. 10.-14. 10. / Signal Festival /

6. ročník festivalu světla SIGNAL probíhá od 11. do 14. října 2018 na Praze 1,2,3 a 8.

Umělecké světlo SIGNAL festivalu rozzářilo kostely, náměstí, paláce, kaple, sady i vybrané místo řeky Vltavy.

Světelný festival SIGNAL je největší kulturní událost v České republice, která díky jedinečnému propojení umění, městského prostoru a moderních technologií za svou pětiletou existenci přilákala do kulis Prahy více než 2 milionu diváků. Festival v sobě spojuje jedinečným způsobem vizuálně atraktivní díla s náročnými instalacemi mezinárodní kvality. Svou koncepcí tak oslovuje jak širokou, tak odbornou veřejnost. Díky podpoře nových uměleckých děl je SIGNAL festival respektovanou platformou i v mezinárodním měřítku a vyhledávaným místem pro seznámení se s nejnovějšími projekty oboru.

Návštěvníci budou moci objevovat dvacet dva uměleckých světelných instalací ve třech trasách vedoucích centrem, Vinohrady a nově Karlínem. Festival se letos zaměřil na české umělce, čtrnáct instalací bude od etablovaných tuzemských autorů i objevených talentů. Osm děl budou prezentovat zahraniční umělci. Většina instalací bude k vidění ve veřejném prostoru zdarma. Pět děl vytvoří Galerijní zónu, přístupnou návštěvníkům za poplatek. Během čtyř festivalových večerů bude na Praze 1 omezena dopravní rychlost na 30 kilometrů v hodině. Festivalová aplikace poskytne praktické informace i mapu včetně kompletního programu.

To nejlepší ze tří festivalových tras

Umělecké světlo SIGNAL festivalu rozzáří kostely, náměstí, paláce, kaple, sady i vybrané místo řeky Vltavy. Nová trasa Karlínem přinese 5 instalací, v Kasárnách Karlín čeká návštěvníky 3D videomapping s názvem Biofilms od kreativního studia z Baskicka Hotaru Visual Guerrilla. Videomapping je inspirovaný konceptem využití mikroorganismů jako základu stavebních materiálů a díky 3D brýlím se může stát jedním z největších zážitků festivalu. Do Hauch Gallery zamíří Švýcar tvořící pod pseudonymem Zimoun, v současnosti jeden ze světově nejžádanějších galerijních umělců. Představí zde monumentální a zároveň velmi minimalistické dílo reagující na napětí mezi úhlednými vzorci a životním chaosem. Karlínská trasa veřejnost nasměruje také k videomappingu Future Ruins Francouze Romaina Tardyho, který světlem oživí kostel sv. Cyrila a Metoděje a celé Karlínské náměstí.

V centru Prahy rozzáří světelné instalace hned 8 míst. Jednou z nejzajímavějších zastávek bude dvorana Clam-Gallasova paláce s instalací Nebe na zemi Richarda Loskota a UAII Studia, která přenese návštěvníky do oblak, přímo do epicentra silné bouřky. Staroměstské náměstí bude patřit instalaci Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, kteří patří již 20 let mezi nejviditelnější umělce na české scéně. Jejich filmovo-sochařský objekt s názvem Paralelně spolu je metafora současného světa, kde se vyspělé technologie střetávají se starověkými kulturami, základem instalace je podélně rozříznutý automobil. Dalším významným českým umělcem, který se podílí na letošním ročníku SIGNAL festivalu, je Ivan Kafka, průkopník média site-specific instalace, land artu a konceptuálního umění. Jeho dílo O stádnosti/Zjevná stádnost umístěné na Ovocném trhu je tvořené desítkami směrových značek v řadách za sebou a odkazuje na lidskou individualitu, chování davu a jeho manipulativnost.

Vinohrady přinesou sedm děl. Chybět nebude videomapping na náměstí Míru, fasádu kostela sv. Ludmily letos rozhýbe německý kreativní label Ruestungsschmie.de, který skrze projekci s názvem Nucleus3 položí divákům otázku: co očekáváme od budoucnosti? Nezisková organizace Obraz stojí za instalací 3CZ 1234 v sadech Svatopluka Čecha, kterou festival reaguje na neetický chov hospodářských zvířat v klecích. Raně barokní žižkovské Atrium promění v galerii Michal Škapa, neodmyslitelný zástupce pražské umělecké a streetartové scény, který zde představí neonové objekty Zjevení a Vlajka pod příznačným souhrnným názvem Neon. V site-specific instalaci SSSSSSpace českého uskupení _Stroy v Riegrových sadech, v těsné blízkosti památníku oslavujícího 150leté výročí Sokola, čeká veřejnost vizuální jízda, která představuje utopickou budoucnost street artu v příštím století. Dvě satelitní instalace, které se vymykají hlavním trasám, rozsvítí vybraná místa v Dejvicích a na Letné.

Galerijní zóna a 3D videomapping za poplatek

Většina instalací bude ve veřejném prostoru k vidění zdarma. Festival představí již podruhé Galerijní zónu, letos rozšířenou o pátou instalaci. Zóna povede skrze Colloredo-Mansfeldský palác, Zrcadlovou kapli Klementina, Clam-Gallasův palác, Hauch Gallery a Bar/ák – dvůr v pavlačovém domě na Florenci. Po čtyři říjnové večery budou tato výjimečně přístupná místa hostit světelná díla využívající specifik daných prostor. Vstupné do celé Galerijní zóny bude 170 Kč pro dospělé a 100 Kč pro studenty a seniory. Poplatkem 50 Kč bude podmíněn také vstup na 3D audiovizuální mapping v Kasárnách Karlín.

Hudební doprovodný program

Doprovodný program festivalu je zaměřen na hudební složku. Organizátoři festivalu SIGNAL spojili síly s nejvýraznějším hudebním festivalem podzimní Prahy, nesoucím název Struny podzimu. Společně vytvořili nový projekt Organik v kostele U Salvátora. Ten v sobě pojí živé vystoupení na kostelní varhany se světelnou kinetickou instalací. Druhým projektem doprovodného programu je akce CAMP Signal. V Centru architektury a městského plánování lidem nabídne rozhovory s autory instalací letošního ročníku, na které budou navazovat rozličná audiovizuální živá vystoupení českých i zahraničních umělců.

Praktické informace a omezená rychlost v ulicích

Mapa v papírové podobě bude k zakoupení za 30 Kč u dobrovolníků na trasách nebo v SIGNAL info pointech na Karlínském náměstí, náměstí Míru, náměstí Republiky a Staroměstském náměstí. Elektronickou mapu a kompletní program lidé získají ve festivalové aplikaci, kterou je možné stáhnout za 25 Kč. Na různých místech festivalu se budou moci návštěvníci občerstvit ve stáncích a barech s širokým výběrem jídla i pití. V průběhu celého festivalu bude možné navštívit NEON FOOD LOUNGE v restauraci Žofín Garden s unikátním svítícím a UV občerstvením.

Během čtyř večerů konání festivalu bude na Praze 1 omezena dopravní rychlost na 30 kilometrů v hodině. Aktuální situaci bude možné sledovat pomocí navigační aplikace Waze. K dispozici bude ve festivalových časech i bezplatná linka 800 100 991, která poskytne veškeré informace o stavu provozu a dopravy v rámci festivalu.

Všechny 4 večery budou ve veřejném prostoru končit ve 23 hodin, v galerijní zóně ve 24 hodin.

Více informací na www.signalfestival.com

Facebook: www.facebook.com/SignalFestival

Instagram: www.instagram.com/signalfestival/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Signal Festival 2018