Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Reedice knihy, výstava a film Ivo Pospíšil: „Příliš pozdě zemřít mladý“

17. 6.-26. 6. / NoD Roxy / Hudba

Jenom do neděle 26. 6. 2022 bude v kavárně NoD, Dlouhá 33, Praha 1, každý večer od 18:00 probíhat prezentace rozšířené reedice knihy Ivo Pospíšila: „Příliš pozdě zemřít mladý“.

Ivo Pospíšil slaví 70 let a uvádí svou autobiografickou knihu vzpomínek Příliš pozdě zemřít mladý v druhém rozšířeném a vizuálně přepracovaném vydání.
Druhé rozšířené vydání knihy “Příliš pozdě zemřít mladý“ v nové grafické úpravě Zuzany Lednické ještě více přibližuje prostředí pražské kulturní scény od 70. let po přelom tisíciletí. Křest knihy doprovodí premiéra svébytného audiovizuálního díla z produkce David Havas, Jiří Holba vzniklého na motivy knihy. Uvedení knihy i filmu proběhne formou několika komponovaných večerů s hosty v Galerii NoD. Druhé vydání doplní limitovaná edice ikonických plakátů.
Memoárová kniha Iva Pospíšila se krátce po svém prvním vydání v roce 2015 stala kulturní a následně i kultovní událostí. Kulturní především díky osobitému přístupu jejího autora k dění okolo něj, jenž autenticky mapuje český underground, období normalizace i překotný porevoluční kvas. Kultovní proto, že se záhy stala nedostupnou a její antikvariátní ceny dnes přesahují trojnásobek původní ceny. Kniha překvapivě sklidila úspěch i u mladší generace, nezatížené dobovým sentimentem. A právě na její popud se Ivo rozhodl pro toto druhé, rozšířené vydání, jehož proces vzniku by sám vydal na krátkou novelu.
V nové grafické úpravě se kniha vzpomínek posouvá více k autorské knize a podtrhává její intimitu. Hudbu, ústřední motiv knihy, i specifickou estetiku doby, kterou vyprávění protíná, čtenářům přibližuje čtyřicetiminutový stejnojmenný film Davida Havase a Jiřího Holby. Křest knihy i premiéru filmu doprovodí cyklus setkání s autorem a osobnostmi, kteří s ním spoluutvářeli české kulturní prostředí. Mezi hosty tak bude Jana Hlavsová, Pepa Janíček, Ivo Andrle, Tonya Graves a další. Celá desetidenní akce proběhne od 17.6. – 26.6. v prostoru galerie NoD. V jejím průběhu se návštěvníci budou mít možnost setkat s autorem, zakoupit si knihu, limitovanou edici sítotiskových plakátů či zhlédnout film.
Ivo Pospíšil alias Tea Jay Ivo, je uznávaný hudebník, úspěšný umělecký manažer, DJ a především pozoruhodná osobnost českého undergroundu. V 70. letech své jméno propojil i s hudebními formacemi jako Plastic People of the Universe a DG 307. V roce 1980 založil kultovní kapelu Garáž, která do Československa přinesla novátorský pohled na rock’n’roll. Je také jedním ze spoluzakladatelů pražského nočního klubu Radost FX. V 90. letech stál za comebackem světoznámého sólového hudebníka Ivana Krále. Posledních 15 let dělá osvětu hudby z 50. a 60. let. Každý týden vysílá na Radiu 1 svůj pořad Vintage Cool.
 
Program:
 
úterý 21.6. 18:00 výstava a prodej knihy
20:00 film
20:45 hosté na téma Bkult a hudba Ivo Andrle a Saša Michailidis
středa 22.6. 18:00 výstava a prodej knihy
20:00 film
20:45 hosté na téma Cizinci uvízlí v Praze Tonya Graves, Ian Willoughby,
Richard Zoli (Radost FX)
čtvrtek 23.6. 18:00 výstava a prodej knihy
20:00 film
pátek 24.6. 18:00 výstava a prodej knihy
20:00 film
sobota 25.6. 18:00 výstava a prodej knihy
20:00 film
20:45 hosté první a poslední frontman Garáže Karel Habal a
Martin Červinka
neděle 26.6. 18:00 výstava a prodej knihy
20:00 film


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Reedice knihy, výstava a film Ivo Pospíšil: „Příliš pozdě zemřít mladý“