Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

ProměnaVR – VRwandlung – MetarmorphosisVR

24. 1.-31. 3. / Goethe Institut / Instalace

Do 31.3.2018 bude v Goethe Institutu, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1, přístupná virtuální instalace ProměnaVR – VRwandlung – MetarmorphosisVR.

Věděli jste, že Kafka nevynalezl pouze záznamník, ale i brýle pro virtuální realitu? Od ledna 2018 se v tematickém prostoru Goethe-Institutu ponoříte do světa Řehoře Samsy a na vlastní kůži zažijete proměnu v brouka.

www.goethe.de/promenaVR

Fantastická prostorová instalace proměnaVR vznikla ve spolupráci s českým startupovým týmem kolem uměleckého vedoucího a režiséra Prague Film School Miky Johnsona. Prezentuje Kafkovu Proměnu, originální dílo světové literatury z Prahy, které samo o sobě představuje určitý druh ponoření do virtuální reality: „Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi odporný hmyz.“

Stejně tak se i vy náhle ocitnete díky brýlím pro virtuální realitu ve světě, v němž vše známé působí podivně cize – také vlastní tělo, a především ono. Jako Samsa se nejdříve musíte naučit, jak se se svým novým tělem pohybovat, v místnosti věrně sestavené podle originálu, až po poslední kus nábytku a kytičkový vzor na tapetách – zatímco za dveřmi se hlasitě dožadují vstupu rodina a váš šéf.

Podle Reinera Stacha, autora aktuální a oceněné Kafkovy biografie, je pražský spisovatel duchovním otcem virtuální reality. Kafka, nadšený návštěvník Kaiserpanoramatu – stereoskopických obrázků – si přál, aby vznikající prostorový efekt splynul s kinem. Ve virtuální realitě se můžete Reinera Stacha na tuto senzační tezi vyptat nebo si zcela klasicky přečíst danou pasáž v knižní podobě v nově upravené knihovně Goethe-Institutu v Praze.

Podpora projektu: Společnost Franze Kafky, The Franz Kafka Society of Prague

Plánujete-li dorazit ve větší skupině nebo se školní třídou, informujte nás předem prosím na info-prag@goethe.de. Děkujeme.

Doprovodný program:
Kafka byl pravidelným návštěvníkem kina. Poznámky, které si k filmům dělal, nalezneme v jeho denících a dopisech. Hans Zischler tento materiál sebral do poutavé čtyřdílné série, kterou představujeme jako doprovodný program k našemu projektu proměnaVR.
> FB-Event: Kino Goethe: Kafka jde do kina (1. – 4. část)
> Více info na webu: http://bit.ly/2FRv1QIFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
ProměnaVR – VRwandlung – MetarmorphosisVR