Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Privátní představení gobelínu malířky Lucie Jindrák Skřivánkové i aktuální tvorby

26. 11. 2021 se v soukromém ateliéru na Vinohradech, Praha 2, konalo představení gobelínu malířky Lucie Jindrák Skřivánkové i aktuální tvorby.

Autorka v rámci prezentace představila:

  • unikátní gobelín, který podle jejího návrhu utkal Josef Vitvar (75). Designér tvořil v 90. letech s Bořkem Šípkem koberce pro Hrad a loni oslovil Lucii ke spolupráci
  • paravan kolektivu MPKJVLJS z kolekce Dark Matter
  • litografie a tisky na papíře
  • porcelán Dark Matter
  • aktuální díla nejen z výstavy Blackout v Karpuchina Gallery

Absolventka ateliéru Michaela Rittsteina na pražské AVU (2009), malířka Lucie Jindrák Skřivánková, je jednou z nejvýraznějších českých umělkyň mladé generace. Už během studií na Akademii si vytvořila jasně rozpoznatelný rukopis charakteristický rozmáchlou gestickou malbou, odvážnou pastelovou barevností připomínající chování akvarelových barev a příležitostným kombinováním materiálů.

V posledních letech se tématicky často vztahovala k architektuře v různých jejích formách. Po rezidenci v Brazílii ji inspirovaly významné lokální stavby, motivy si ale nachází i doma v České republice.

Už v minulosti se autorka nebránila experimentování s jinými formami a motivy, jako jsou portréty nebo výraznější abstrahování, za poslední rok ale do její tvorby prosákly zcela nové impulzy. Lucie se vydává novou cestou čisté abstrakce, přičemž si stále udržuje některé prvky svých typických prací. Nově je kombinuje s vlivy nápadně připomínající odkaz Zdeňka Sýkory, Toyen, Joana Miró nebo některých umělců hnutí art brut.

Pracuje s masivními liniemi, s novými materiály a jejich strukturami, s monumentálními formáty, na které vše vrství. Do procesu nechává vstupovat náhodu a intuici ještě výrazněji než dosud a sama se často těší z jejích výsledků.

Více o Lucii se dozvíte na jejím Instagramu nebo Facebooku.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Privátní představení gobelínu malířky Lucie Jindrák Skřivánkové i aktuální tvorby