Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Přehlídka mladého umění POKOJE VI.

Do 19.11.2017 bude ve výstavních prostorách projektu Hybernská 4, Praha 1, přístupný zajímavý, hustý a velmi rozsáhlý festival mladého umění Pokoje VI.

Přehlídka mladého umění již pošesté oživuje domy v centru Prahy – tentokrát v Hybernské ulici. Během devíti listopadových dnů lze vidět tvorbu 65 ateliérů z 18 škol, vytvářejících své site specific instalace ve třech patrech dvou budov.

Ve dnech 10.–19. listopadu 2017 svou tvorbou oživí již pošesté studenti vysokých uměleckých škol z celé České republiky v rámci akce POKOJE VI. dva domy v Hybernské ulici na Praze 1. Jednu z návštěvnicky nejúspěšnějších přehlídek mladého umění v Praze pořádá již každoročně kulturní centrum Containall. POKOJE VI se uskuteční v rámci Kampusu Hybernská, společného projektu FF UK a Magistrátu hlavního města Prahy, který na této adrese funguje od jara tohoto roku.

Každý z 65 přihlášených ateliérů z 16 vysokých a 2 vyšších odborných škol má za úkol v jednom z pokojů, které jsou v domech k dispozici, vytvořit site specific instalaci, tedy instalaci na jedné straně vymezenou určeným prostorem, zároveň však prostor (pokoj) do uměleckého díla zahrnující. Výstava není nijak kurátorsky ani tematicky vymezena, podle zakladatelů kulturního centra Containall a autorů konceptu POKOJŮ „pokoj – místnost je jediným zadáním, se kterým si studenti musí poradit, ukázat, na čem zrovna pracují a jaká je jejich schopnost vypořádat se s určeným prostorem.”

POKOJE jsou v České republice jedinou akcí svého druhu, která uvádí práce studentů z různých koutů republiky a dává jim tak možnost vzájemně načerpat inspiraci z tvorby ostatních vystavujících. Tato příležitost k setkání a zároveň značná volnost v zadání rok od roku láká stále více účastníků: „Letos jsme vzhledem k obrovskému zájmu ateliérů výstavu rozšířili i do druhého domu a do prostoru chodeb a schodišť, abychom dali příležitost se prezentovat co nejvíce zájemcům,“ vysvětluje další specifikum letošního ročníku POKOJŮ David Skála, spoluzakladatel Containallu a POKOJŮ. Přehlídka ukazuje práce studentů architektury z několika fakult, konfrontuje volné umění s designem, tradiční materiály i nejnovější technologie. „Různorodost a odlišné přístupy jednotlivých ateliérů jsou přitom na celých POKOJÍCH to nejzajímavější,“ říká David Skála z Containallu. „Jsme rádi, že nejen návštevníci, ale i vystavující studenti mají díky POKOJŮM možnost vidět, jak lze stejný prostor umělecky uchopit velice rozmanitě,” dodává k zakládající myšlence POKOJŮ Skála. Výstava se snaží přiblížit aktuální dění na vysokých uměleckých školách v přímém přenosu i studentům škol středních, které organizátoři do Hybernské zvou a kterým tato možnost může pomoci s výběrem budoucího studia.

Akce se koná s podporou Magistrátu Hlavního města Praha a Městské části Praha 1.

Containall je obecně prospěšná společnost, která do letošního roku provozovala dvě sezónní kulturní centra v srdci Prahy: Stalin na Letné a Containall vytvořený z přepravního kontejneru umístěného na Malé Straně. Sezónní aktivity Containall, o.p.s., i jednorázové výstavy jako POKOJE rozšiřují od roku 2013 kulturní nabídku v hlavním městě. V letošním roce začal Containall spolupracovat s FF UK na podobě Kampusu Hybernská, kde se podílí na pořádání akcí pro širokou veřejnost a spoluvytváří nové společensko – kulturní centrum v Praze. Budoucí kulturní a vzdělávací Kampus tak během několika dnů propojí studenty nejen uměleckých škol, ale i humanitních a dalších oborů Karlovy Univerzity.

Vysoké umělecké školy:
AVU, DAMU, FA ČVUT, FA VUT, FAMU, FaVU VUT, FDU, FMK UTB, FSv ČVUT,
FU OU, FUA TUL, FUD UJEP, JAMU, PC, Pedf UK, UMPRUM
Vyšší odborné školy:
Orange Factory, Štětí

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Přehlídka mladého umění POKOJE VI.