Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Přednáška – prezentace Václav Janoščík: Москва небо

26.8.2015 se v galerii Berlínskej model, pplk.Sochora 9, Praha 7, konala jednorázová přednáška – prezentace Václava Janoščíka: Москва небо

Stropy Majakovského stanice v Moskvě jsou vyzdobené mozaikami na motivy jeho básně Moskevské nebe. Pohled vzhůru, k umění, vás však na chvilku vytrhne z prostředí, aby vás do něj znovu vrhl. Tlačíte se v davu lidí druhého nejvytíženějšího metra na světě. Jste součástí proudu lidí, který sdílí jen čas a místo. Jen na chvíli vám dovolí sdílet pohled na Moskevské nebe.
Majakovského básně i zmíněné mozaiky jsou o práci a budování, ale jakékoli umění zakládá práce konrétních lidí. Někdy je právě čas sdílený při produkci důležitějším, zajímavějším než samotný výsledek.
Vycházíme ze stanice a za dvěma dalšími rohy narazíme na schovanou budovu Moskevského muzea současného umění. Po pěti dnech napjaté instalace stojíme uvnitř hotové výstavy. Lidé přichází a opět krátce vzhlíží vzhůru – k umění.
Spousta práce pod minimalistickým povrchem instalace. Pocity a vodka adjustované v kolektivním výkonu. Lze dát tvar určité mezilidské situaci? Lze ji zopakovat?

Václav JanoščíkFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Přednáška – prezentace Václav Janoščík: Москва небо