Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Pražské představení objektu Františka Skály: Vulpes Gott pro festival Všechnu moc imaginaci! – Česká sezóna v Drážďanech

30. 9. 2022 byla v německých Drážďanech slavnostně odhalena nová skulptura známého umělce Františka Skály: Vulpes Gott. Ve dnech 14. – 27. 9. 2022 byla představena v Praze na náplavce, na pontonu u Lodi Tajemství.

Drážďanská instalace sochy předznamená výstavu Všechnu moc imaginaci! v budově Lipsiusbau na labské promenádě, jež začne 26. listopadu 2022 a zahrne práce 25 současných českých umělců i klasické moderny z prvních desetiletí 20. století.

Díla stovky umělkyň a umělců, zvučná jména, ale i vycházející hvězdy kulturní scény, nové inspirativní instalace a také neotřelé pohledy na již známou tvorbu nabízí návštěvníkům umělecký festival nazvaný Všechnu moc imaginaci! Česká sezóna v Drážďanech.

„Pes je prastaré téma výtvarného zobrazování, nicméně Skálův pes bude jistě jednou z největších realizací tohoto tématu,“ říká Jiří Fajt. „Skálu fascinují hříčky s formáty, kdy je pozorovatel zaskočen měřítkem, ať již jde o původně miniaturní objekty, které ve scénickém nasvícení a fotograficky zachycené vyvolávají dojem rozměrného objektu či instalace, anebo naopak překvapivě monumentální formáty u témat, která si mnohem spíše spojujeme s drobným měřítkem, jako tomu je právě u tohoto psa,“ dodává.

Socha se jmenuje Vulpes Gott, s ohledem na použitý materiál Skála psíkovi říká také Dratoslav von Mischling či Slávek. Vulpes vulpes je latinsky liška obecná. „Je to pomník ohrožených druhů. Monument odstrkovaných. Kříženec nečistých ras a vyhynulých tvorů. Antihrdina, který nikdy nic nedobyl, nesjednotil a ničím výrazným na sebe neupozornil. Jen bojoval o holou existenci, budíce u jedněch soucit, u druhých opovržení,“ říká o soše umělec.

Festival chce Němcům ukázat současnou českou kulturní scénu a zároveň přilákat Čechy do saské metropole za jinou než klasickou kulturou. „Drážďany každý vnímá jako město, kam se jezdí za klasickým uměním, za starými mistry ve Zwingeru, za Sixtinskou madonou od Raffaela, za Kunstkomorou a těmi nádhernými zlatnickými předměty, už méně ale Drážďany fungují na scéně současného umění. Do Drážďan se zatím za kvalitním současným uměním příliš nejezdilo a my bychom to rádi s kolegy ze Státních uměleckých sbírek změnili,“ řekl Fajt, který od loňského září pracuje pro SKD. Zde má na starosti programové a zahraniční aktivity.

„Cílem tohoto programově pestrého festivalu zaměřeného na přeshraniční dialog v oblasti umění a kultury je představit nejzajímavější pozice českého výtvarného, slovesného a performativního umění,“ řekl Fajt. „Vedle řady nastupujících umělců a umělkyň se samozřejmě setkáme i s předními osobnostmi současné české umělecké scény. Česká sezóna tak nabídne mimořádně velkorysý prezentační prostor českým umělcům a umělkyním, a to v prostředí kulturně inspirativního Německa,“ uvedl.

„Kromě toho vnímáme Českou sezónu jako nový formát, který bychom chtěli v příštích letech dále rozvíjet, abychom v Drážďanech etablovali kulturní setkání mezi Německem, Českou republikou, Polskem a dalšími zeměmi střední a východní Evropy v oblasti umění a kultury,“ řekl.

Fajt vnímá Českou sezónu i jako součást vyrovnání letitého kulturního dluhu mezi oběma sousedy. „Kteří sice sdílejí společnou hranici, ale ještě donedávna, každopádně za existence východního Německa a socialistického Československa, toho o sobě příliš nevěděli,“ uvedl. Stejný názor zastává i ředitelka SKD Marion Ackermannová.

https://lipsiusbau.skd.museum/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Pražské představení objektu Františka Skály: Vulpes Gott pro festival Všechnu moc imaginaci! – Česká sezóna v Drážďanech