Otevření výstav Sametová revoluce: Poprvé svobodně, Sametová revoluce: Zpátky do lavic a Expozice Momenty dějin
Do 29.2.2020 budou v Nové budově Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1, přístupné zajímavé výstavy Sametová revoluce: Poprvé svobodně a Sametová revoluce: Zpátky do lavic.
Výstavy Sametová revoluce
Výstava Poprvé svobodně, jež prezentuje plakátovou sbírku Národního muzea z let 1989 – 1990, a která současně patří mezi nejbohatší v ČR. Plakáty jsou podmíněné dobově, ale současně reflektují témata, která řešíme i v dnešní době, jako například problematika znečištění ovzduší, postavení menšin ve společnosti anebo vyrovnávání se s minulostí.
Druhá instalace nazvaná Zpátky do lavic se nachází v prostorách původní Sněmovny lidu. Vybrané poslance vrátí zpět do Federálního shromáždění a představí je na základě informací, které vyplnili do dotazníků po svém zvolení v červnu 1990.
Expozice Momenty dějin
Od 18. 11. 2019 budou mít návštěvníci poprvé možnost projít se spojovací chodbou mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea. Na celkem 112 metrech projekce uvidí jedinečnou multimediální expozici, která se věnuje bouřlivým událostem 20. století na Václavském náměstí od vzniku Československa až po přelom tisíciletí. Součástí je i pohled na každodennost tohoto prostoru. Zároveň se multimediální program věnuje architektonickému vývoji tohoto místa, od 19. století po soudobé změny. Jedná se o zcela jedinečný multimediální projekt, který je svou technologickou a projekční povahou v Evropě zcela unikátní, zároveň je ale výjimečný i v měřítku celosvětovém. Návštěvníka obklopí přes 2 m vysoký obraz odehrávající se na obou stěnách chodby. Audiovizuální produkce je realizovaná 38 projektory a sound systemem s 32 kanálovým zvukem.
„Národní muzeum připravilo připomenutí 17. listopadu 1989 nikoliv jako jedinou výstavu, ale komplex pro obě své centrální budovy. Navíc nedokumentujeme pouze hektické dny revoluce, ale stav společnosti na konci 80. let a následnou cestu ke svobodným volbám. Zároveň otevíráme ve spojovací chodbě zcela mimořádný multimediální projekt Momenty dějin, který v našem muzejnictví doposud nemá obdobu – a ten se zaměřuje na dramatické osudy Václavského náměstí ve 20. století a také na jeho dynamický architektonický vývoj,“ říká Michal Stehlík náměstek generálního ředitele Národního muzea.