Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Otevření výstav a stálé sbírky Muzea moderního skla ZIBA

Do 30.6.2015 můžete navštívit níže uvedené zajímavé výstavy v nově otevřeném ZIBA Muzeu moderního skla, Na Příkopě 20, Praha 1 – a po tomto datu další výstavy + samozřejmě stálou sbírku (popis níže).

POP-UP: SKLO/GLASS
Ateliér skla UMPRUM
BOMMA
DECHEM
Made In Bor, Vol. II

Designérské talenty a dynamické značky českého současného skla obsazují od počátku dubna na tři měsíce se svými dočasnými obchody a instalacemi přízemní obchodní jednotky v budově ZIBA. Nabídka prostor prezentaci sklářů a designérů je další z řady projektů, kterým se budova ZIBA hlásí ke svému budoucímu poslání, než letos na podzim projde náročnou rekonstrukcí.

POP-UP: Sklo/Glass uvádí výběr výrobců a návrhářů, kteří dokáží skloubit řemeslnou tradici a cit pro krásu materiálu se současnými trendy v designu, moderními technologiemi výroby i originálním tvůrčím přístupem. Mezi prezentacemi, která nabízí pohled na celé spektrum domácí scény, jsou nezávislá studia a skláři: oceňované studio DECHEM (čerství vítězové Czech Grand Design 2014 a Grand designéři 2014) v partnerství s Master&Master a kolektiv autorů Lukáše a Filipa Houdka, Jiřího Pačinka a Jitky Skuhravé s instalací Made in Bor, vol. II, Ateliér skla UMPRUM spolu se studiem Okolo s instalací programového konceptu ateliéru Ronyho Plesla MANIFEST i mladá a úspěšná značka BOMMA s premiérou nových produktů v režii studia Olgoj Chorchoj.

www.umprum.cz
www.okolo.cz
www.bomma.cz
www.hga.cz
www.dechem.cz
www.masterandmaster.eu

ZIBA bude moderní, inspirativní a pulsující výstavní centrum současného skla pro zahraniční a domácí širokou i odbornou veřejnost. ZIBA představuje jedinečné spojení zážitkově koncipovaných stálých expozic, atraktivních výstav současné světové a české sklářské tvorby a široké nabídky doprovodných programů a služeb.

ZIBA představí sklo jako proměnlivý, fascinující materiál ve spojení s výtvarným uměním, designem, architekturou a inovativními technologiemi v příbězích protínajících oblast umění, vzdělávání, průmyslu i zábavy. Nad rámec tří samostatných výstavních prostor nabídne ZIBA zastoupení předních sklářských značek, sklářskou huť, restauraci a kavárny.

Název ZIBA je zkratkou, jež sloužila jako bankovní kód Živnostenské banky, která v ikonické budově sídlila téměř polovinu století a spoluvytvářela její bohatou historii. Muzeum ZIBA se otevře prvním návštěvníkům v roce 2016.

Příběh českého skla
Stálá expozice věnovaná českému sklu, jeho současné dynamice a mezinárodní rezonanci. Instalace představí klíčová díla významných osobností moderní historie českého skla a talentů nastupující generace domácích umělců. Scénograficky pojatý příběh s bezmála desítkou tematických zastavení na ploše 720 m2 zahrne díla ze soukromých sbírek a kolekcí partnerských muzeí, originálních díla a instalace vytvořené pro ZIBA a díla z vlastní sbírky muzea.

Glass Experience by Lasvit
Expozice na pomezí výtvarného umění, designu a inovativních technologií vyvinutá pro muzeum ZIBA společností Lasvit a renomovanými světovými i českými tvůrci, představí na ploše 1,120 m2 unikátní skleněné instalace. V prostorách bývalých archivů banky budou vystaveny mj. obdivuhodné interaktivní kompozice, kinetické světelné plastiky nebo zvukové skleněné projekty, nabízející objevování, inspiraci i zábavu.

ZIBA Window Gallery
Dva prostory v přízemí přední fasády budovy ZIBA s výlohami do ulice Na Příkopě jsou po dobu rekonstrukce budovy věnovány obměňujícím se instalacím prezentujícím autorské propojení skla, designu a umění v pojetí českých i zahraničních autorů.

www.ziba.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Otevření výstav a stálé sbírky Muzea moderního skla ZIBA