Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Opening Party Střecha Radost

31.7.2019 se konala Opening party střechy Radost, náměstí Winstona Churchilla 1800/2, Praha 3, která je do konce léta (cca do konce září) přístupná všem zájemcům.

Otevřeno Středa – Pátek 16:00 – 22:00

Vyhlídková terasa domu Radost s kulturním programem.

Maximální kapacita 150 lidí.

Všichni návštěvníci jsou povinni řídit se návštěvním řádem.

….

Dům Radost (od roku 2019), častěji nazývaný jako Dům odborových svazů, bývalý palác Všeobecného penzijního ústavu, je významná funkcionalistická stavba, která se nalézá v Praze na Žižkově v městské částí Praha 3 na náměstí Winstona Churchilla 1800/2.

První pražská výšková budova pochází z let 1932 až 1934 a byla postavena na místě bývalé Pražské obecní plynárny podle návrhu mladých architektů Karla Honzíka a Josefa Havlíčka. Budova je vysoká 52 metrů, má křížový půdorys (přestože městské regulační požadavky v té době požadovaly blokový půdorys) a je obložena světlými keramickými deskami o rozměrech 20 x 40 centimetrů, od nich pak také pochází lidová přezdívka této budovy kachlíkárna (poznámka: podobné provedení a tutéž lidovou přezdívku nese i budova Ministerstva vnitra na pražské Letné). V budově bylo postaveno celkem 700 kanceláří, přilehlé křídlo pak původně sloužilo obytným účelům, budova byla vybavena na svou dobu velice moderním a důmyslným ventilačním systémem a ocelovými okny. Celkové náklady na stavbu činily 64 miliónů korun.

Ještě před stavbou první městské plynárny se zde nacházely dvě viniční usedlosti Dirixka a Boudečka, které byly v letech 1865 až 1867 zakoupeny pražskou obcí i s přilehlými pozemky. Během výstavby plynárny byly do jejích základů zabudovány i zbytky staré Krocínovy kašny, která kdysi stávala na Staroměstském náměstí, tyto zbytky pak byly znovuobjeveny až při výstavbě budovy paláce Všeobecného penzijního ústavu ve 30. letech 20. století. Nová plynárna byla zprovozněna v roce 1867 spolu s novým plynovým osvětlením pražských ulic a svému účelu sloužila až do 20. let 20. století, kdy byla postavena nová moderní Michelská plynárna.

V roce 1951 byl celý tehdejší penzijní systém stranickým rozhodnutím administrativně přidělen československým odborům, od té doby sloužila nejprve Ústřední radě odborů, později Revolučnímu odborovému hnutí a naposledy Českomoravské konfederaci odborových svazů.

V roce 2018 byl dům odbory prodán za více než miliardu české společnosti Siko, kterou vlastní Vítězslav Vala. Odbory využívaly již jen asi 20 % všech prostor, jež budova nabízí. Nový majitel zde hodlá zřídit nájemní byty, kanceláře, obchodní prostory i sklady, projekt nese název dům Radost. V následujících letech projde objekt velkou rekonstrukcí.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Opening Party Střecha Radost