Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Odhalení sochy Adama Krhánka: Eternity (tištěno na 3D tiskárně)

Do 14.8.2017 bude na kulturní lodi Cargo gallery, Náplavka, Praha 2, za železničním mostem, na horní palubě k vidění 3D socha Adama Krhánka: Eternity.

MCAE Systems se věnují 3D technologiím více než dvě desetiletí, dlouhodobě zde podporují také vznik uměleckých děl. Umělecký sochař – nebo jak sám rád říká kybersochař – Adam Krhánek navrhl a vyrobil zajímavou sochu Eternity (Věčnost) s využitím stolních 3D tiskáren MakerBot. Příležitost prohlédnout si dílo zblízka budete mít při návštěvě Cargo Gallery v Praze na Náplavce, kde bude vystaveno od 14. června do 14. srpna 2017.

Adam Krhánek, známý třeba i díky pomníku hasičů ve zrekonstruované budově OC Letmo v Brně, se nechal inspirovat polským malířem, grafikem, výtvarníkem i architektem Zdzislawem Beksinskim, tvůrcem monumentálních obrazů v barokním a gotickém duchu. Prvotní Krhánkův nápad se zrodil v podobě klasických papírových skic. Dalším krokem bylo nasnímání dvou modelek 3D skenerem a získání digitálních dat, která sloužila jako základ pro Krhánkovo autorské ztvárnění sochy: přemodelování naskenovaných dat v organických editorech a softwaru FreeForm. Digitální model sochy byl na světě.

Virtuální dílo získalo hmatatelnou podobu prostřednictvím 3D tisku na několika stolních tiskárnách značky MakerBot v rámci Inovačního centra. To nabízí centrální správu všech 3D tiskáren po síti a násobí tak dostupnou tiskovou kapacitu. Umožňuje tisknout stejný díl či prototyp na všech tiskárnách, nebo naopak – jako v případě sochy Eternity – rozložit tiskovou úlohu do mnoha dílčích tisků, které probíhaly jednotlivě v rámci celého Inovačního centra. Jen 3D tisk sochy Eternity zabral tři týdny. Jednotlivé díly bylo potřeba slepit, zatmelit, upravit povrch. Následně byla nanesena patina a lak. Výsledná socha měří 1 × 1,8 × 2,2 metru (šířka × výška × délka) a je prezentována jako největší socha v Evropě vytištěná metodou FDM.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Odhalení sochy Adama Krhánka: Eternity (tištěno na 3D tiskárně)