Odhalení sochy Adama Krhánka: Eternity (tištěno na 3D tiskárně)
Do 14.8.2017 bude na kulturní lodi Cargo gallery, Náplavka, Praha 2, za železničním mostem, na horní palubě k vidění 3D socha Adama Krhánka: Eternity.
V MCAE Systems se věnují 3D technologiím více než dvě desetiletí, dlouhodobě zde podporují také vznik uměleckých děl. Umělecký sochař – nebo jak sám rád říká kybersochař – Adam Krhánek navrhl a vyrobil zajímavou sochu Eternity (Věčnost) s využitím stolních 3D tiskáren MakerBot. Příležitost prohlédnout si dílo zblízka budete mít při návštěvě Cargo Gallery v Praze na Náplavce, kde bude vystaveno od 14. června do 14. srpna 2017.
Adam Krhánek, známý třeba i díky pomníku hasičů ve zrekonstruované budově OC Letmo v Brně, se nechal inspirovat polským malířem, grafikem, výtvarníkem i architektem Zdzislawem Beksinskim, tvůrcem monumentálních obrazů v barokním a gotickém duchu. Prvotní Krhánkův nápad se zrodil v podobě klasických papírových skic. Dalším krokem bylo nasnímání dvou modelek 3D skenerem a získání digitálních dat, která sloužila jako základ pro Krhánkovo autorské ztvárnění sochy: přemodelování naskenovaných dat v organických editorech a softwaru FreeForm. Digitální model sochy byl na světě.
Virtuální dílo získalo hmatatelnou podobu prostřednictvím 3D tisku na několika stolních tiskárnách značky MakerBot v rámci Inovačního centra. To nabízí centrální správu všech 3D tiskáren po síti a násobí tak dostupnou tiskovou kapacitu. Umožňuje tisknout stejný díl či prototyp na všech tiskárnách, nebo naopak – jako v případě sochy Eternity – rozložit tiskovou úlohu do mnoha dílčích tisků, které probíhaly jednotlivě v rámci celého Inovačního centra. Jen 3D tisk sochy Eternity zabral tři týdny. Jednotlivé díly bylo potřeba slepit, zatmelit, upravit povrch. Následně byla nanesena patina a lak. Výsledná socha měří 1 × 1,8 × 2,2 metru (šířka × výška × délka) a je prezentována jako největší socha v Evropě vytištěná metodou FDM.