Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Nová stálá expozice Český kubismus v domě U Černé Matky Boží

Ve čtvrtek 3. prosince 2015 otevřelo Uměleckoprůmyslové museum v Praze novou expozici v domě U Černé Matky Boží, Ovocný trh 19, Praha 1, která představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné a užité umění i architekturu. Expozice obsahuje soubory a solitérní kusy nábytku, interiérové doplňky z keramiky, skla a kovů, tapety, plakátovou tvorbu či knižní grafiku. Zastoupeni jsou přední architekti a designéři, jako Pavel Janák, Josef Gočár, Josef Chochol, Vlastislav Hofman, Otakar Novotný či František Kysela. Jejich díla doplňuje výběr kubistické malby autorů Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a plastiky Otto Gutfreunda.

Muzeum bylo připraveno otevřít novou expozici v domě U Černé Matky Boží už v říjnu roku 2012, kdy prostory opustila Národní galerie. Od té doby probíhala ve Státním fondu kultury jednání o dalším využití této národní kulturní památky. „Jsem velice ráda, že dlouhá jednání vedla k cíli a že dnes můžeme expozici, byť s malým zpožděním, otevřít. Je to jedinečná příležitost, jak prezentovat kubistické předměty z našich sbírek souborně v autentickém prostředí,“ říká ředitelka UPM Helena Koenigsmarková. Muzeum má expoziční prostory pronajaty na osm let s možností prodloužení nájemní smlouvy. Kromě dlouhodobé expozice budou v domě U Černé Matky Boží probíhat krátkodobé výstavy a vzdělávací programy. Po dobu uzavření hlavní budovy muzea z důvodu rekonstrukce je to tak další možnost, jak vedle expozice Secese v Obecním domě zpřístupnit alespoň část bohatých sbírek Uměleckoprůmyslového musea veřejnosti.

Samotná expozice je umístěna ve dvou patrech. Členěna je podle témat přibližujících kubismus jako myšlenkový proud sjednocující volné a užité umění, zdůrazňuje však i specifika jednotlivých oborů (architektura, nábytková tvorba) a širokou variabilitu jejich projevů. Postupuje od ideového vymezení stylu a problematiky formy uměleckého díla přes historii institucí spojených s českým kubismem až po inspirační zdroje a proměny kubismu po první světové válce. Klíčovým exponátem je soubor nábytku Josefa Gočára, původně určený pro autorovu vlastní jídelnu, jenž byl vystaven na mezinárodní výstavě německého sdružení Werkbund v Kolíně nad Rýnem roku 1914, či efektní a po funkční stránce patrně nejzdařilejší vybavení interiéru, které Josef Gočár navrhl pro herce Národního divadla Otto Bolešku v roce 1913. Expozice představuje i neméně významná díla malířská a sochařská, jako například ikonické dílo českého kubismu plastiku Úzkost od Otto Gutfreunda, jež byla na I. výstavě Skupiny výtvarných umělců v roce 1912 ústředním exponátem instalace. Tato plastika spolu s malbami Emila Filly a Bohumila Kubišty působivě uvádí i novou expozici. Instalaci doplňuje projekce návrhů a realizací převážně pražské kubistické architektury. Za podpory Ministerstva kultury k expozici vychází tištěný průvodce v české a anglické verzi.

V tzv. aktivní zóně je možné vyzkoušet, jak se sedí na replikách kubistických židlí. Pracovní listy Obyčejná židle, nebo muzejní exponát? vyzývají návštěvníky ke zkoumání sedacího nábytku z neobvyklých úhlů pohledu. UPM připravilo také mapku Procházka po pražské kubistické architektuře, která je k dispozici v tištěné podobě, nebo si ji lze stáhnout z nových webových stránek www.czkubismuc.cz.

Bohatý doprovodný program pro veřejnost zahrnuje cyklus komentovaných prohlídek a tematicky zaměřených přednášek. Od března 2016 budou probíhat edukační programy pro školy, vytvořené ve spolupráci s katedrami výtvarné výchovy a dějepisu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, které navazují na rámcové vzdělávací programy jednotlivých stupňů škol.

Od ledna 2016 expozici rozšíří samoobslužné tablety s časovou osou, medailony osobností českého kubismu, ukázkami dobových kritik a karikatur, archivními snímky výstav Skupiny výtvarných umělců a s produkcí Pražských uměleckých dílen a družstva Artěl.

První z řady krátkodobých výstav, které budou expozici doplňovat, UPM otevře na jaře příštího roku. Představeny budou kubistické interiéry a exteriéry zachycené na fotografiích Josefa Sudka.

Dům U Černé Matky Boží je první pražskou kubistickou stavbou. Postaven byl jako obchodní dům v letech 1911 až 1912 podle návrhu tehdy jednatřicetiletého Josefa Gočára. Od roku 2010 patří do seznamu národních kulturních památek. Nároží domu zdobí kopie barokní sošky Černé Madony z původní zástavby, podle které dům dostal své jméno.

Autorka koncepce expozice a textů: Lucie Vlčková
Architektonické řešení: Jiří Javůrek, Sylvie Bednaříková, Jakub Žák (SGL project, s. r. o.)
Grafický design: Štěpán Malovec

Zapůjčitelé exponátů
Národní galerie v Praze
Národní muzeum
Západočeská galerie v Plzni
Moravská galerie v Brně
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Národní technické muzeum, Praha
Památník národního písemnictví, Praha
Ústav geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze
soukromé sbírky
Modernista, s. r. o. (repliky)

Vybudování expozice bylo hrazeno z investičního záměru Ministerstva kultury ČR.

www.upm.cz
www.czkubismus.cz



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Nová stálá expozice Český kubismus v domě U Černé Matky Boží