Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Muzeum Smyslů – stálá výstava

20. 10.-31. 12. / Muzeum Smyslů / Instalace

20.10.2017 proběhlo otevření nového Muzea Smyslů, Jindřišská 20, Praha 1.

MUZEUM SMYSLŮ je domovem zážitků, které probudí vaše smysly a inspirují vás k tomu, abyste objevovali více, a tedy i více cítili. Zažijte nepředstavitelné, vyzkoušejte si svět plný pocitů a neuvěřitelných optických iluzí a otestujte své smysly v tomto výjimečném muzeu. V místě, které je stejně zábavné jako vzdělávacím, stejně úžasné jako tajemné a stejně bláznivé jako racionální.

MUZEUM SMYSLŮ je interaktivní muzeum, kde se můžete stát součástí expozice! Najdete tu více než 50 exponátů k prozkoumání, od nejrůznějších zkreslených místností přes úžasné instalace po obrázky s optickými iluzemi. Každý z těchto exponátů nabízí příležitost ke kladení otázek a poučení o našich smyslech a vnímání.

Váš pohled na věc se po návštěvě změní. Nasednete na horskou dráhu plnou naprosto odlišných dojmů a pocitů. Jste připraveni? Zkoumání neznámého vždycky vyžaduje trochu odvahy. Připustit, že se naučíme něco nového, vždycky vyžaduje trochu odvahy.

Ale nebojte se. Vzpomeňte si, že když jste byli malí, všechno bylo nové. Učili jste se pomocí zážitků a podívejte, kam jste se až dostali. Dovolte si prožít zážitek plný kouzelných a vzdělávacích okamžiků. Kdo ví, kam se budete chtít vydat po této návštěvě.

Muzeum, které provozuje tým lidí s rozsáhlými zkušenostmi s provozováním podobných konceptů, poskytuje zážitky, jejichž cílem je probudit smysly a inspirovat každého návštěvníka cítit více, vidět více a dozvědět se více o nevyužitých schopnostech lidského mozku.  Návštěvníci muzea vstoupí na místo, které je jak zábavné, tak poučné, úžasné, ale i záhadné, a stejně tak bláznivé, jako i racionální. Prohlídka muzea trvá přibližně 60 minut, nicméně zatímco vyškolení průvodci hosty provedou skrze bludiště různých exponátů a zážitků, všem hostům je ponecháno jejich vlastní tempo, aby si muzeum užili jak moc jen chtějí.

Standardní prohlídka vede návštěvníky muzea například přes Amesův pokoj, kde mohou během pouhých pár vteřin vyrůst nebo se scvrknout, „Nekonečný disko pokoj“, kde si mohou užít chvíli tance a pozorovat hru barev, vůní a odrazů , a další místnosti, které mají za úkol probudit smysly, jejichž existenci si mnohdy ani neuvědomujeme.

Vedran Hirtz, jeden ze tří majitelů projektu, o otevření Muzea smyslů řekl:

„Muzeum jsme plánovali od naší první návštěvy Prahy v roce 2015, kdy jsme si uvědomili, že takové město s vlastní historií kouzla, iluzí a jiných vzrušujících záležitostí by bylo ideálním místem k otevření našeho dalšího podniku. Objevili jsme budovu v Jindřišské ulici a v červnu 2017 začali s výstavbou, která byla samozřejmě mnohem komplikovanější než standardní renovace, a jsme velmi rádi, že jsme byli schopni úzce spolupracovat s majiteli (rodina Baťů) i
úřady a otevřít v tak krátkém čase. “

Hirtz a jeho partneři pocházejí původně z Chorvatska a Slovinska, ale kladou důraz na český charakter projektu, což dokazuje i jmenování české ředitelky muzea a dalších osmi českých členů týmu, kteří právě procházejí školením.

Tvůrci muzea jsou obchodníci s rozsáhlými zkušenostmi v různých oblastech, od výstavby, logistiky až po přímý marketing, on-line obchodování a vedení muzeí. Zatímco dříve spolupracovali na různých projektech, nyní se jedná o jejich první společný podnik. V první fázi plánují intenzivní růst zaměřený na hlavní evropská města před tím, než budou expandovat i na další kontinenty. Po Praze bude následovat otevření muzea v Bukurešti, kde jsou již práce v
závěrečné fázi, a zahájení provozu je plánováno na začátek prosince.

Vstupné do muzea činí pro jednotlivce 290 Kč; speciální sazby jsou k dispozici pro skupiny, školy a další subjekty.

Více informací naleznete na http://muzeumsmyslu.cz.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Muzeum Smyslů – stálá výstava