Měsíční zpřístupnění soukromého ateliéru malířky Phily Primus: Lůnění na Letné
Do 30.6.2016 si mohou vážní zájemci a sběratelé domluvit privátní prohlídku v ateliéru umělkyně Phily Primus na adrese Letohradská 19, Praha 7. Kontakty případně najdete v profilu ateliéru. Velmi vážní zájemci si mohou domluvit prohlídku i po tomto datu, to však již bude záviset i na časovém vytížení autorky.
Uvedení ateliéru mělo podobu několika Otevřených ateliérů a salonků, na kterých probíhala diskuse pod mottem „Tvorba jako způsob života a prostředek svobody“, kterou vedl Michal Tošner, antropolog a autor.
Phila Primus se narodila 6. 11. 1991 v Düsseldorfu.
Zdrojem obsahů jejích děl je intenzivní zkušenost a intuice vtěleného vědomí. Tělo a vědomí – vědomí těla – se pro ni stává výchozím bodem k dalšímu vizuálnímu zkoumání nevědomí, jak osobního, tak i společenského. Skrze vizuální díla autorka prostředkuje pocit zjitřeného vědomí, proplétajícího se s biologickými, temporálními, fyzikálními, sociálními, jazykovými a symbolickými řády. Jsme-li vtaženi do materiálního a symbolického prostoru jejího díla, bezděčně můžeme být vybuzeni k zostřenému vnímání vlastní tělesné existence uskutečňující se v provázanosti nejrůznějších bytností. My lidé se v nich často tragicky rozpoznáváme, jakožto smrtelní, stárnoucí, bez/mocní, obojetní, izolovaní…
Kontemplativní, imaginativní a reflexivní pohyb v terénu nevědomí – spolu se zřetelným vyobrazením absurdity realismu – autorku četnými vlákny spojuje s tradicí surrealismu. Její rukopis je ovšem nezaměnitelný. Využívá v něm formální postupy koláže, jež dosahují i značně velkých formátů (až v nad/životní velikosti). Autorka specifickou segmentací příznačně a pozoruhodně rozčleňuje vizuální pole jednotlivých děl. Tímto způsobem dokáže skloubit i velmi odlišná měřítka a různost perspektiv. Nechává tak v díle vyvstat různým rovinám bytí s jejich průniky, průhledy a vazbami. Vrstevnatost obrazu nezadržitelně expanduje směrem k plastičnosti, až k plastice, jak dokládá aktuální tvorba.
Ačkoli by při vnějším zkoumání bylo možno její díla stylově přirovnat k dílům některých českých modernistů či surrealistů (těch nejlepších), při bližším pohledu je zřejmé, že práce s obrazem a myšlenkou je původní a jedinečná, je vedená vážným úsilím o vyjádření obsahů vlastní tvůrčí vize.
Michal Tošner, antropolog a teoretik umění
samostatné výstavy:
2014 – 76% ticho . ArtinBox, Praha
2014 – Zevnitř ven. Galerie Hřívnáč, Opava
2015 – Ani ryba Ani pták. Galerie Emila Juliše, Louny
2016 – Lůnění. Galerie Caesar, Olomouc
kolektivní výstavy:
2010- Vrai ou Faux rehearsal. Rencontres d’Arles de la Photographie, Arles, FR
2012- Snění. ArtinBox, Praha
2014- Peace Please! ArtinBox, Praha
www.philaprimus.com