Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Lunchmeat Festival presents Editions of Light vol II.

Pouze do 25.10.2015 bude v bývalých lázních Elektrických podniků, budova Orco, Bubenská 1, Praha 7 (vstup ze strany Antonínské ul.), přístupná velmi zajímavá a působivá výstava Lunchmeat Festival presents Editions of Light vol II.

Koncept výstavy tematicky čerpá přímo ze syrové atmosféry opuštěného lázeňského místa.

Oproti prvnímu česko-slovenského ročníku má expozice převážně zahraniční účast. Představuje umělce z Německa, Španělska, Turecka, Slovenska a Rakouska. Každé ze sedmi uměleckých děl se vztahuje k prostoru, a i přes rozdílné výrazové prostředky, se práce týkají společných motivů. Diváka výstavou vede zvolna gradující tematická linka, jejími nositeli jsou voda, ticho, světlo a tma. Návštěvník ji následuje od tiché hladiny v přízemí, až do hlučných hlubin budovy.

Stálým záměrem Lunchmeat festivalu je prezentovat díla svých hostů ve světových, či českých premiérách. V případě výstavy to platí hned u šesti tvůrců. Annika Hippler pracuje s elementem vody, jakožto nosným médiem paprsku laseru a jeho odrazu na stěnách. Pohyb hladiny evokuje také Alba G. Corral, jejíž něžná digitální projekce je ozvěnou osamělého prostoru. Obě autorky spojuje také práce s tichem a generovaným obrazem. Do klidné zóny expozice je zařazena rovněž aktualizovaná verze instalace Candase Sismana NoiseFloor. Candas videomappingem zpracovává zvukový záznam ticha, nahraný přímo v prostoru lázní. Zhmotněný akustický otisk vyřezaný do monolitického bloku animuje noisovým šumem a doprovází hlukovými ruchy. Dvěma českými zástupci jsou Petr Pufler se světelnou, fluidní instalací 1 + 1 = 1 a Michal Pustějovský se site specific konceptem, který algoritmem světelných projekcí rozehrává fragmenty vyprázdněného interiéru. S historií a duchem prostoru přímo komunikuje také instalace Andreje Boleslavského, situovaná v jednom z koridorů. Podtrhuje melancholii kdysi živého místa dialogem proměnlivého světla a nehybného bytí architektonických prvků budovy. Výstavu zdánlivě uzavírá Thomas Wagensommerer interaktivní site specific projekcí The Only Phase Of Impact Now, postavenou na bázi herního enginu.

Umělci:
Alba G. Corral (ESP)
Michal Pustějovský (CZ)
Annika Hippler (DE)
Petr Pufler (CZ)
Candaş Şişman (TR)
Andrej Boleslavský (SK)
Thomas Wagensommerer (AUT)

http://www.lunchmeat.cz/cs/events/lunchmeat-festival-2015-280/novinky/editions-of-lights-vol-ii-363.htmlFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Lunchmeat Festival presents Editions of Light vol II.