Křest soukromého vydání kalendáře Jiřího Jírů: Královna Alžběta II. v Praze
14. 12. 2022 proběhl v Galerii Lapidárium, Rámová 6, Praha 1, slavnostní křest soukromého vydání kalendáře Jiřího Jírů: Královna Alžběta II. v Praze.
Jedná se o soukromé omezené vydání nikdy nepublikovaných exemplářů, podepsaných autorem Jiří Jirů, (12 fotografií).
Jiří Jírů (30. července 1942, Praha) se dopracoval velkého úspěchu co by fotograf pro ty nejprestižnější časopisy jako např. Newsweek, LIFE, Paris Match, TIME, Business Week, New York Times, National Geographic, People a jiných.
Po absolvování strojní průmyslovky v roce 1965 se přihlásil na FAMU, ale nebyl přijat. Začal studovat žurnalistiku a stal se asistentem svého strýce, fotografa Václava Jírů, který vedl čtyřjazyčný fotografický čtvrtletník Fotografie. Jiří Jírů publikoval své fotografie v různých časopisech, např. Květy, Literární noviny, Signál, Svět sovětů, Svět v obrazech.
20. srpna 1968, den před invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa, odjel Jiří Jírů legálně do Belgie. Nechtěl původně emigrovat, ale nečekaný vpád cizích vojsk do vlasti změnil jeho plány a na radu matky zůstal v Belgii. Začal studovat v Bruselu filmovou školu INSAS, avšak z finančních důvodů musel studium předčasně opustit. Živil se jako laborant vyvoláváním fotografického materiálu a fotografováním pro belgické časopisy.
Od roku 1971 působil jako nezávislý fotograf. Fotografoval pro celou řadu světových novin a časopisů, např. Art News, Business Week, Fortune, Life, Herald Tribune, National Geographic, New York Times, Newsweek, Paris Match, People, Sports Illustrated, Telegraph Magazine, Time, The Times, a rovněž pro velké nadnárodní společnosti, např. Ford, Knorr, ITT, Pepsi Cola. V roce 1987 byl na vyslán časopisem People fotografovat perestrojku do Sovětského svazu. Reportáž vyšla o tři roky později také knižně pod názvem Photostroika. Pak následovaly jeho fotoreportáže z dalších zemí za železnou oponou – Bulharska, Litvy, Maďarska a Rumunska.
V roce 1988 se poprvé po dvaceti letech vrátil do Prahy fotografovat pro časopis Time. V roce 1993 se stal osobním fotografem prezidenta Václava Havla. V této roli působil do roku 2000. V roce 2005 otevřel v Praze Photo Museum za účelem pořádání výstav českých fotografů.