Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest knihy Michala Janovského – „Suchý pastel“ a jednovečerní výstava

6. 12.-6. 12. / Knupp Gallery / Kresba

6.12.2018 se v Knupp Gallery, Revoluční 17, Praha 1, konal slavnostní křest knihy Michala Janovského – „Suchý pastel“ a jednovečerní výstava.

Kurátorkou večera byla Renata Mužíková.

Čestnými hosty byli Peter Freestone (komorník Freddieho Mercuryho), pěvecky vystoupil Jaroslav Břeský (imitátor F.Mercuryho) a maorská skupina Whakaari Rotorua.  Kmotrem knihy je Frank Tomas Grapl Junior.

Průvodní text PhDr. Renáty Mužíkové, PhD:

Umělec Michal Janovský je nejen vynikající portrétista, ale duší též zapálený rocker. A možná – nebo právě proto – má jeho naturalistické dílo v sobě tak hluboce silnou, někdy až velice drsnou dynamiku. Pozoruhodné je, že jeho výtvarnou techniku nelze na první pohled přesně určit. Místy se totiž zdá, že ji svým osobitým stylem upozadil a povýšil na nový styl realistické malby. Je hodně nahlas, někdy až metalově řve. Umí dokonale zachytit výraz portrétované osoby, jeho obrazy působí velice horce, vzrušeně dýchají, máte chuť se jich dotýkat, sálá z nich teplo a život. Jsou nespoutané a vyzařuje z nich živočišnost. Ženy, které se dívají z jeho pláten, jsou sice tajemné, ale hlavně velice smyslné, rozhodně ne naivní nebo něžná stvoření. Je v nich přesně ta osudovost Evy, Heleny a dalších nezapomenutelných žen v historii lidstva. Svádí a přitahují. A na jejich věku vůbec nezáleží. I ve tváři staré dámy zachycené Janovským, je znát ten věčný šmrnc a glamour jiskra, co nikdy nemůže stářím vyhasnout. Kdo se umí dívat, ten vidí. Janovského muži jsou “neklidní”. Umělec rád ztvárňuje zejména válečníky , domorodce a výrazné osobnosti. Všichni mají společnou jistou rozervanost a divokost, jsou vše, jen ne nudní. V jeho mysteriózní tvorbě se odráží velký zájem a obdiv k historii. Janovský pracuje pastelem s neuvěřitelnou intenzitou a přesto s neobyčejnou lehkostí, pod jeho rukama vzniká transformace všech zvuků a tónů světa i vesmíru v tepající vizuální objekt. Na tvorbě umělce – a na něm samém – je znát rozhodnost, přímost a hlavně touha po obrovské životní jízdě, má v sobě velký potenciál uspět, protože se nebojí i výrazně expresivních výrazů, které nejsou jen okázale krásné, ale mohou i děsit. Což je ovšem pro diváka velice přitažlivé, neboť jeho dílo nikdy nenudí.

PhDr. Renáta Mužíková, PhD. Art curatorFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest knihy Michala Janovského – „Suchý pastel“ a jednovečerní výstava