Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest knihy Marie Tomanové: New York New York

26. 8.-31. 12. / Fotograf Gallery / Fotografie

26. 8. 2021 se ve Fotograf Gallery, Jungmannova 7, Praha 1, konal nabitý křest fotografické knihy Marie Tomanové: New York New York.

První kniha Marie Tomanové Young American (2019), jejíž předmluvu napsal uznávaný fotograf Ryan McGinley, se vyprodala záhy po svém vydání. Umělecké časopisy a periodika zaměřená na módu překypovaly nadšenými reakcemi. Nyní Tomanová ve spolupráci s historikem umění Thomasem Beachdelem představuje svoji druhou knihu s názvem New York New York, jejíž předmluvu napsala Kim Gordon.
 
Kniha Marie Tomanové New York New York je krajinou mládí a portrétem místa, ve kterém se proplétají obrazy lidí s obrazy prostředí. Město New York je zde skoro až mýtickou entitou – místem, kam lidé přicházejí a kterým se stávají. V závislosti na úhlu pohledu New York byl – a možná stále je – určitou bránou do „Ameriky“, do nového života, do země nedozírných možností. Je jádrem a dveřmi do budoucnosti pro ty, kteří sem přicházejí z jiných zemí či jiných koutů Spojených států najít nebo vyjádřit sebe sama, být sami sebou.
 
V knize New York New York Marie Tomanová propojuje žánry portrétní a krajinářské fotografie, které se od sebe vzájemně a nenuceně odrážejí, a tím odhaluje společenskou krajinu neoddělitelně spjatou s místem. Výsledkem je portrét takového New Yorku, který je obrazem jejího světa, krajiny jejího života.
Tomanová v roce 2011 opustila rodný Mikulov a přesídlila do Spojených států. Do města New York, ve kterém tehdy nikoho neznala, pak přišla v roce 2012. Její svět se najednou zvětšuje. Její příběh je příběhem snění, riskování, přežívání a nacházení vlastní cesty a pravděpodobně odráží touhu a emocionální krajinu postav, které Tomanová pro knihu fotografovala.
 
Marie Tomanová: New York New York
Úvodní slovo: Thomas Beachdel
Nakladatel: Hatje Cantz
Formát: vázaný, 176 stran, 146 fotografií
ISBN: 978-3-7757-5086-8
Více informací na:
www.marietomanova.com


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest knihy Marie Tomanové: New York New York