Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest knihy Mága (Ivan Martin „Magor“ Jirous)

26.11.2018 se v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1, konal křest knihy Mága (Ivan Martin „Magor“ Jirous).  Všechny fotky ze křtu: O.

Křest knihy Mága a projekt digitalizace Jirousova díla.

Ústředním tématem Mágy je básník Ivan Martin Jirous. Kniha je neobvyklou kombinací deníkových zápisků Jirousovy dcery Františky Jirousové a její kamarádky Jany Bauerové. Jirousovi říkají Mága, podle jeho přezdívky Magor, a zaznamenávají události let 1997–2011 z Prostředního Vydří, z Prahy a Staré Říše.

Deníky zachycují některé momenty Jirousova života, které se jinému médiu uchovat nepodařilo. Jsou to především jeho každodenní drobnosti a zvyky, například Jirousův vztah ke zvířatům nebo jeho dojetí nad hudbou. Záznamy ukazují Jirouse z devadesátých let v jiném světle, než jak ho tehdy veřejnost často vnímala – jako opilce a provokatéra. Kniha byla uvedena za přítomnosti obou autorek.

Ve druhé části večera pak byl představen projekt Městská knihovna v Praze, která postupně vydá všechna básnická díla Ivana Martina Jirouse jako e-knihy. O plánech a výhledech za MK hovořil Richard Olehla.

Večerem provázel Aleš Palán.

https://www.kosmas.cz/knihy/252381/maga/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest knihy Mága (Ivan Martin „Magor“ Jirous)